setaergan
کتاب ستارگان و کهکشان ها
نویسنده : یان گراهام
مترجم: مجید عمیق

زمانی که شب فرا می رسد، زمان نورافشانی آن ها آغاز می شود که تا صبح با تلألو خود انسان ها را متحیر می کنند. بله از ستارگان صحبت می کنیم. ستارگان زیبای آسمان که بسیار از ما دورند؛ ولی نورشان بعد از سال ها و حتی قرن ها به ما می رسد. چنان که بعد از اختراع تلسکوپ ها و دوربین ها و پیشرفت دانش بشری، این پدیده های آسمانی زیباتر و به نوعی مدرن تر نیز شده اند و سبک های جدیدی پدید آورده اند.
بسیاری از این ستاره ها در دل یک کهکشان جای گرفته اند که ما فقط نور این کهکشان ها که از میلیون ها ستاره تشکیل یافته اند را به صورت محو و مه آلود از پشت تلسکوپ های غول پیکر می بینیم و بسیاری از ما از پشت مانیتور رایانه مان این تصاویر شگفت آور را مشاهده می کنیم. تصاویری که فقط چشمان درشت و تیزبین تلسکوپ فضایی هابل آن ها را رصد کرده و به کمک دانشمندان و ستاره شناسان با زحمت و تلاش فراوان به دست ما رسیده است.
کتاب ستارگان و کهکشان ها، داستان زندگی این آفریده های پروردگار توانا را برایمان بازگو می کند و از نکات علمی ریز و درشت آن ها پرده بر می دارد. از آخرین دستاوردهای بشر در این باره صحبت می کند و با تصاویر بسیار زیبا و طراحی متنوع و جالب کتاب، ما را به سفری دور و دراز می برد.
در این کتاب درباره ی آسمان شب، تولد و مرگ یک ستاره، رنگ ستارگان، صورت های فلکی، کهکشان ها و کهکشان راه شیری، ابرهای فضایی، بیگ بنگ (مهبانگ)، نظاره کردن ستارگان، منظومه های شمسی و در جست وجوی موجودات فضایی مطالبی می خوانیم. تقویم وقایع و واژه نامه و فهرست اعلام نیز یاری رسان ما در مطالعه ی بهتر کتاب است.
اما بخش هایی از کتاب با عنوان نکته های خواندنی درباره ی فضا از سایر قسمت های آن متمایز شده است. این بار سه نکته ی خواندنی از ستارگان و کهکشان ها را با هم می خوانیم:
1- ستارگان علاوه بر امواج نور، امواج رادیویی نیز از خود منتشر می کنند. تلسکوپ های رادیویی با دریافت این امواج می توانند تصویرهای واضح و روشنی از ستارگان تهیه کنند. سیارات، ستارگان و کهکشان ها و سحابی ها، همگی امواج رادیویی منتشر می کنند. یک تلسکوپ رادیویی معمولاً دارای یک گیرنده ی بشقابی شکل بزرگ فلزی است که می تواند مقدار زیادی از امواج رادیویی را دریافت کند.
2- سفینه ای به نام کپلر، در سال 2008 میلادی، به منظور جست و جوی سیاراتی در اندازه ی کره ی زمین به فضا پرتاب شد. تلسکوپ 95 سانتی متری این سفینه قرار است با رصد هم زمان صد هزار ستاره به دنبال یافتن هر نوع نشانه کوچک از سیاراتی باشد که گرد این ستارگان در گردشند.
3- گاز و غبار موجود در یک سحابی به صورت لایه ای نازک در گستره ی وسیعی از فضا پخش می شود. اگر تمامی این گاز را از محوطه ای به طول و عرض و ارتفاع یک کیلومتر جمع آوری کنید، وزن آن فقط به یک کیلوگرم می رسد.

سیامک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>