b702
نقد کتاب : سنگ ها
کاری از: ابوالفضل همتی آهویی

یکی از چیزهایی که زیاد در طبیعت اطراف ما وجود دارد و اغلب برایمان ارزش زیادی ندارد، سنگ ها هستند؛ ولی اگر کمی به این سنگ های بی ارزش نگاه دقیق تری بیندازیم، متوجه می شویم این سنگ ها اندازه ها و شکل های متفاوتی دارند و جنس آن ها نیز متفاوت است. حتی از نگاه علمی نیز دانشمندان در رشته ای مثل زمین شناسی با آن ها مدام سروکار دارند و به صورت تخصصی به سنگ ها نگاه می کنند.
به هر حال می توان از زوایای مختلفی به یک سنگ نگاه کرد، اما در نگاه اول هر سنگی همانند یک شیء یا حیوان ویا هر شکل دیگری، خود را به ما نشان می دهد و حتی اگر آن را در دستمان بگیریم، یک شکلی دارد و اگر روی زمین باشد شکلی دیگر.
ابوالفضل همتی آهویی در کتاب سنگ ها از نگاه یک هنرمند به سنگ ها نگاه کرده است. او با چسباندن و سرهم کردن تکه های مختلف چند سنگ از آن ها شکل هایی به وجود آورده است که به صورت یک کار هنری و تزیینی و زیبا، می تواند مورد استفاده قرار گیرد. سنگ ها از مجموعه ی دوباره نگاه کن، سال ها پیش منتشر شده است، ولی هنوز هم جالب و خلاقانه است.
در ابتدای کتاب چنین آمده است: در محیط زندگی شما انواع سنگ ها با شکل ها و نقش های متنوع و زیبا وجود دارد. وقتی کوه پیمایی می کنید و یا وقتی کنار رودخانه، یا دریا، صحرا و یا بیشه ای قدم می زنید، هزاران نوع سنگ یافت می شود که اگر آن ها را جمع آوری کنید؛ می توانید مجسمه های جالبی بسازید. مثلاً ممکن است ضمن جست وجو، متوجه سنگی شوید که شبیه به سر حیوانی است. آن را بردارید و دنبال سنگ های مناسبی برای سایر قسمت های بدن حیوان بگردید. با کمی دقت و تیزبینی، سنگ های دیگری نیز پیدا خواهید کرد. البته بهتر است از ساختن چیزهایی شروع کنید که قطعات آن ها به آسانی پیدا می شود. این کار سبب می شود شما به خوبی به جزئیات کار مجسمه سازی آشنا شوید.
در ابتدای کتاب توضیحاتی درباره ی چگونگی درست کردن و ساختن سنگ ها داده شده است. در بخش هایی دیگر نکاتی درباره ی جورکردن سنگ ها، وسایل مورد استفاده، طریقه ی چسباندن سنگ ها و تزیین آن ها آمده است. در صفحه های بعد تصاویر این سنگ ها نشان داده شده است که اغلب سنگ هایی به شکل یک حیوان است.
حیواناتی مانند مرغابی، حلزون، سگ، قورباغه، گنجشک، لاک پشت، کرم، شیر و حتی نهنگ و فک و چندین و چند حیوان دیگر که با رنگ آمیزی آن ها زیباییشان بیش تر هم به چشم می آید.
امیدوارم با دیدن تصاویر این کتاب متوجه شده باشید که ساختن و یا به وجود آوردن شکل های هنری، نیاز به هزینه و پول چندانی ندارد، بلکه به سلیقه، دقت، خلاقیت، حوصله و کنجکاوی احتیاج دارد. پس برای هنرمند شدن، می توانید از همین امروز شروع کنید.

سیامک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>