104016072
آناكسیمندروس که از دانشمندان یونان باستان بوده است، از افكار دیگر دانشمندان زمان خود كمك گرفت و به این نتیجه رسید: «اگر زمین تخته سنگ بزرگی وسط كره ی آسمان باشد، پس می توانیم آن قدر راه برویم تا به جایی برسیم كه زمین به كره ی آسمان می رسد. اگر هنگامی كه آن جا هستیم، خورشید در حال طلوع كردن باشد، در این صورت باید خورشید را لمس كنیم و از گرمای آن بسوزیم.
اما خیلی ها این نظر را قبول نداشتند، چون مسافران زیادی به شرق یا غرب زمین سفر كرده بودند، ولی به خورشید نزدیك نشده بودند و اندازه ی خورشید برای آن ها تغییری نكرده بود. همیشه خورشید، ماه و ستارگان در همه جای دنیا یك شكل و یك اندازه بودند. باور آناكسیمندروس این بود كه حتماً زمین در مركز كره ی آسمان است؛ ولی آن قدر كوچك كه فقط در قسمت كوچكی از مركز دنیا قرار گرفته است؛ اما چرا كسی به لبه زمین نرسیده بود و اگر زمین لبه دارد، پس چرا آب دریاها از آن نمی ریزد.
او درباره ی وضعیت و شكل زمین و آسمان، پرسش های زیادی از خود پرسید و بارها به آسمان نگاه كرد. او درباره ی انحنای زمین و این كه چرا در گذر از شرق به غرب زمین نمی افتیم ، از خود سؤال كرد.
پاسخ این پرسش سخت بود. فرض كنیم كه در ساحل دریا نشسته ایم و به دور شدن یك كشتی نگاه می كنیم. اگر زمین مسطح باشد، باید با دور شدن كشتی از ساحل، به نقطه ای تبدیل شده و سپس ناپدید شود. در حالی كه كشتی آرام آرام ناپدید می شود، درست مثل این كه آب دریا از آن بالا می رود. تنها جواب برای این سؤال این است كه كشتی انحنای زمین را طی می كند و به تدریج در پشت منحنی ناپدید می شود.
آناكسیمندروس یك سؤال دیگر هم داشت: «چرا وقتی از شمال به جنوب زمین حركت می كنیم، احساس نمی كنیم كه به پایین می رویم و احتمال دارد بلغزیم؟»
اما او جوابی برای این سؤال نداشت. البته چنین به نظر می رسد كه زمین از تمام جهت ها، انحنای یك سانی دارد و تنها شكلی كه از هر سو یك مقدار انحنا دارد، كره است. با رسم خط هایی روی توپ فوتبال در جهت های مختلف، درمی یابیم كه همه ی این خط ها انحنای یك سانی دارند. پس زمین نیز مثل توپ فوتبال، كروی است. اما سؤال اصلی هم چنان باقی می ماند و این كه چرا وقتی روی زمین حركت می كنیم، از آن نمی افتیم و چرا آب دریاها از آن نمی ریزد؟
سیامک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>