عکس: مریم فرخی

عکس: مریم فرخی


آیا تا به حال پرنده ی مهاجری را در حال پرواز دیده اید؟ دیده اید كه با چه قدرت و همتی بال می زند؟ شاید به خود بگویید این كه كاری ندارد؛ همان اندازه كه پرنده ها در آسمان پرواز می كنند، ما انسان ها هم روی زمین راه می رویم. اما بهتر است پرندگان را خیلی هم دست كم نگیرید. مرغان دریایی مهاجر در یك سال 32000 كیلومتر پرواز می كنند! برای آن كه این میزان را بهتر درك كنید، بد نیست بدانید كه طول جغرافیایی ایران از شمال به جنوب در حدود 1600 كیلومتر است. پرندگان بر بالای آب اقیانوس ها ساعت ها بال می زنند تا خود را به خشكی برسانند. علت اصلی مهاجرت پرندگان، دست یابی به منابع غذا و آب است. آن ها از گوشه و كنار دنیا به سوی این منابع پرواز می كنند. شاید از خودتان بپرسید چه طور مسیرشان را ردیابی می كنند. متاسفانه تا به امروز برای پرسش بسیار خوب شما، پاسخی قطعی پیدا نشده است (گفته بودیم كه پرنده ها را دست كم نگیرید). به باور برخی از دانشمندان، پرنده ها در هنگام روز از روی جایگاه خورشید در آسمان و در شب به كمك موقعیت ستارگان، مسیرشان را تشخیص می دهند. برخی دیگر بر این باورند كه این جانوران از روی مغناطیس زمین، مسیرشان را پیدا می كنند. شاید هم به كمك قدرت بویایی، شنیداری و یا بینایی خود، مسیریابی می كنند. حالا یك دسته غاز خوش آب و رنگ را در نظر بگیرید كه بالای سرتان پرواز می كنند. آیا با توجه به آن چه قبلا خوانده و یا دیده اید، می توانید به یاد آورید كه هنگام پرواز در آسمان، آن ها چه شكلی را تشكیل می دادند؟ اگر پاسخ شما عدد هشت است، آفرین بر شما. این پرندگان به شكل عدد 8 فارسی و یا حرف V لاتین در آسمان پرواز می كنند. با این روش، پرندگانی كه پشت پرنده ی رهبر پرواز می كنند، می توانند از جریان هوایی كه بال زدن پرنده ی جلویی ایجاد می كند، بهره ببرند؛ درست مثل این كه یك كمك موتور به بال های خود بسته باشند. به این ترتیب آن ها انر‍‍‍ژی بیش تری را در بدن خود ذخیره می کنند.
پرندگان مهاجر در طول سفر پر فراز و نشیب خود با خطرهای زیادی روبه رو می شوند. خطرهای طبیعی مانند شكار شدن توسط پرندگان قوی تر و یا خطرهایی كه از جانب انسان زندگی شان را تهدید می كنند؛ شكارچی ها و یا آلودگی های صنعتی كه موجب مرگ صدها پرنده می شود. گاهی هم پرندگان جوان و بی تجربه، اما ماجراجویی پیدا می شوند كه راه سفر را در پیش می گیرند؛ اما سر از جایی در می آورند كه هزاران كیلومتر با مقصد اصلی فاصله دارد.

سمیرا قاسمی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>