موزه ها مکان هایی هستند كه سه وظیفه ی اصلی جمع‌آوری، نگه داشت و نمایش اشیا را برعهده دارند.
حالا این اشیا چه اشیایی می توانند باشند که اهمیت نگه داری دارند؟
این اشیا ممكن است نمونه‌هایی از طبیعت و مربوط به زمین‌شناسی، ستاره‌شناسی یا زیست‌شناسی باشند یا آن‌كه آفرینش‌های هنری و علمی انسان را در طول تاریخ به نمایش بگذارند.
اما، اصلاً موزه چه کلمه ای است و معنای آن چیست؟ در زمان باستان و در اساطیر یونان باستان الهه هایی به نام موز وجود داشتند که تعداد آنها 9 عدد بود و هر یک از آنها به یک هنر مربوط می شدند. کلمه ی موزه نیز از اسم آنها گرفته شده است.
موزه هایی هستند که بیشتر آثار آنها از كاوش های باستان شناسی به دست آمده اند و بیان گر فرهنگ و تمدن گذشته و تلفیق كننده علم، هنر و دانش یك ملت یا یك قوم از گذشته های دور هستند. به این موزه ها، موزه های باستان شناسی می گویند. موزه ای که در اینجا با آن آشنا می شوید یکی از همین موزه هاست که در شهر تهران قرار دارد.
موزه ی ملّی ایران در سال 1316 خورشیدی با عنوان موزه ی ایران باستان (که دوره های تاریخی و پیش از تاریخ را در بر می گرفت) گشایش یافت. در سال 1375 نیز بخش دیگری با عنوان موزه ی اسلامی به آن اضافه شد.
این توضیح را هم اضافه کنم که دوره ی “پیش از تاریخ” به دوره ای گفته می شود که هنوز خط و نوشتار به وجود نیامده بود.از موزه ی ملّی ایران باستان به عنوان مادر موزه های ایران هم یاد می کنند.
ساختمان موزه ی ایران باستان، به سبک معمـاری ایرانی با سَردرِ ورودی مشابه ایوان بلند طاق كسری، متعلق به دوره ی ساسانی است و با آجرهای قرمز رنگ، بر اساس طرح مهندس معمار فرانسوی آندره گدار و با معماری حاج عباس قلی معمار باشی در سـال 1314 هجـری شمسی آغاز شـد و پس از دو سال آماده ی بهره برداری شد.
بخش های پیش از تاریخ، تاریخی، اسلامی، مهر و سکه، و بخش کتیبه ها از بخش هایی هستند که می توانید به دیدنشان بروید.
این موزه، جایی است که با تماشای اشیای روزگار پیشین شما می توانید در خیال خود ساعت ها به گذشته سفر کنید، از این سفر لذت ببرید.
این هم نشانی موزه ی ملّی ایران:
خیابان امام خمینی ابتدای خیابان سی تیر
نشانی وبسایت (آدرس اینترنتی) موزه : http://www.nationalmuseumofiran.ir

پرستو حسینی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>