نویسنده و تصویرگر: دمی
مترجم: حمیدرضا شاه‌آبادی

كتاب محمد(ص) رسول خدا، كتاب ویژه‌ای است. شاید برای نخستین بار نویسنده‌ای غیرمسلمان داستان زندگی پیامبر اسلام را برای مطالعهء كودكان و نوجوانان و نوشته و به تصویر كشیده است. از این مهم‌تر نگاه نویسنده است كه نسبت به موضوع كتاب نگاهی غریبه نیست بلكه با نگاهی همدلانه و از درون كتاب خود، روایتی ستایشگرانه از زندگی پیامبر اسلام و‌ آخرین دین الهی عرضه می‌كند.
دیگر ویژگی مهم كتاب تصویرهای آن است. این تصاویر زیبا كه به روشنی تحت تأثیر تصویرهای كتاب معراج‌نامه، اثر میرحیدر است، ویژگیهای فنی مینیاتور ایرانی و شیوهء نگاه به مضمونهای مقدس در این نقاشی را همزمان بازتاب داده است. اگرچه تصویرگر خود نیز برخی عناصر و تركیبات را به شكل خلاقانه و ابتكاری وارد این شیوه از نقاشی كرده است و كاملاً مقلد نبوده است.
البته با تمام نقاط قوت كتاب، كاستی‌هایی هم دارد كه مترجم سعی كرده است آنها را برطرف سازد از جمله برخی مشكلات تاریخی و درك نادرست از برخی مفاهیم پایه‌ای در دین اسلام و…

محمد(ص) در سال 570 میلادی در شهر مكه، واقع در شبه جزیرهء عربستان به دنیا آمد. او از قبیلهء پرنفوذ و قدرتمند بنی‌هاشم بود. پدرش دو ماه پیش از تولد او درگذشت و پدربزرگش، نام محمد(ص) را برای او انتخاب كرد؛ نامی كه به معنی ستایش شده یا شایستهء ستایش است.

هنگامی كه محمد(ص) هنوز خیلی كوچك بود. مطابق رسم آن زمان، مادرش او را به صحرا برد و به دایه‌ای سپرد تا پرورش او را بر عهده گیرد. مردم آن دوران اعتقاد داشتند كه پرورش كودك در فضای باز صحرا، او را سالم و قدرتمند می‌سازد. از این رو، محمد(ص) پنج سال نخست عمرش را در دامان حلیمه، دایه‌ای كه به روح بزرگ و سیرت زیبای او پی برده بود، سپری كرد.
محمد(ص) از هنگامی كه توانایی راه رفتن پیدا كرد، همراه با چوپانان، گله‌های بز و گوسفند را به چرا می‌برد. او هیچ‌گاه به مدرسه نرفت. نه می‌توانست بخواند و نه بنویسد امّا از طبیعت اطراف خود و مردمان سختكوشی كه در كنارش می‌زیستند بسیار آموخت.

بابک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>