ژاپن يكي از كشورهاي قاره ي آسياست كه از چهار جزيره تشكيل شده است. به دليل همين موقعيت طبيعي، وقوع زمين لرزه در زندگي روزمره ي ژاپني ها، پديده اي عادي است.
ژاپني ها از روزگاران دور در روستاهاي پوشيده از مزارع و يا سواحل دريا زندگي مي كردند. البته امروزه بيش تر مردم ژاپن در شهرهاي بزرگ زندگي مي كنند. به دليل جمعيت زياد، خانه هاي ژاپني در مقايسه با ساير كشورهاي پيشرفته، كوچك هستند.
علاوه بر غذاهاي خارجي مانند اسپاگتي و همبرگر، هنوز هم غذاهاي سنتي اين كشور- برنج و غذاهاي دريايي- طرفداران خود را دارد.
يكي از ورزش هاي سنتي ژاپن، كشتي ِ “سومو” است كه قدمتي چند هزارساله دارد. هدف نهايي اين ورزش بيرون انداختن حريف از زمين مسابقه است كه اين كار، زورِ فراوان مي خواهد. وزن بالا در سومو يكي از امتيازات آن است و سوموكاران براي افزايش وزن خود، تلاش زيادي مي كنند.
با فرا رسيدن بهار و شكفتن شكوفه هاي صورتي رنگ درخت هاي گيلاس، ژاپني ها براي تفريح، زير درختان مي نشينند و آمدن بهار را جشن مي گيرند.
ژاپني ها در مناسبت هاي گوناگوني که دارند، به هم ديگر هديه مي دهند. آن ها براي انتخاب هداياي خود و اين كه چه چيزي را به چه كسي و در چه مناسبتي هديه بدهند، اصول و قواعد سخت گيرانه اي دارند.
اگر سريال هاي ‍ژاپني را تماشا كرده باشيد، متوجه شده ايد كه در گذشته، مدل موي زنان ژاپني از تنوع بالايي برخوردار بوده است. مدل موي زن ها، نه تنها گوياي منطقه و روستا آن ها بود، بلكه سن، شغل، وضعيت تاهل و طبقه ي اجتماعي آن ها را هم نشان مي داد. براي مثال از قرن هشت تا دوازده ميلادي، موي بلند و آزاد در ميان زنان دربار و يا خانواده هاي سامورايي رايج بود.
“كيمونو” لباس سنتي زنان ژاپن است كه از يك پيراهن بلند به همراه يك شال پهن براي بستن به دور كمر تشكيل شده است. اگر چه امروز بازار لباس هاي غربي در كشور ژاپن هم داغ است، اما كيمونو هم چنان يكي از ميراث فرهنگ ژاپن به شمار مي آيد كه در روزهاي تعطيل و يا مناسبت هاي ويژه پوشيده مي شود.
يكي از مناظر طبيعي و ديدني اين كشور، كوه “فوجي” است. فوجي، قله ی آتش فشاني خاموش و بسيار زيبايي است كه بلند ترين كوه اين كشور است. بر دامنه هاي اين كوه، معابد بسياري ساخته شده و يكي از نقاط توريستي و زيارتي ژاپن به شمار مي آيد.
يكي از حيوانات خانگي مورد علاقه ي ژاپني ها، ماهي قرمز يا gold fish است. اين ماهي با پولك هاي طلايي و قرمزش و در برخي از موارد برجستگي تاجي شكلي كه بر پيشاني دارد، توجه بسياري را به خود جلب كرده است. فرهنگ ژاپن، مانند طبيعت ژاپن، زيبا و رنگارنگ است.

سميرا قاسمي

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>