nilefromabovenarrowangle

اگر از شما بپرسند كه طولانی‌ترین رود دنیا چیست چه پاسخی خواهید داد؟ زاینده رود؟ كارون؟ یا شاید رود آمازون؟ بگذارید شما را یك راهنمایی كنیم. مادر حضرت موسی، برای حفظ جان فرزندش از دست سربازان فرعون، فرزند را درون سبدی می گذارد و آن را درون همین رود می گذارد. حالا می توانید نام این رود را حدس بزنید؟ كاملا درست است: رود نیل.
شاید تعدادی از شما بپرسید: پس آمازون چه؟ راستش را بخواهید طول رود آمازون 6400 كیلومتر است در حالی كه نیل 6695 كیلومتر درازا دارد. این رود 9 كشور آفریقایی از جمله مصر، اوگاندا و سودان را طی می كند و سرانجام به دریای مدیترانه وارد می شود.
اما در گذشته های دور نیل برای آفریقایی ها و به وی‍ژه برای مصری ها صرفا یك رود نبوده است. نیل در شكل دادن به تمدن مصری نقش بسیار مهمی داشته است. تمدنی كه 5300 سال پیش شكل گرفت و به مدت 3000 سال درخشید. این رود زمین های سوزان مصر را حاصلخیز كرد. طغیان هر ساله ی آب رودخانه باعث می شد كه زمین های كشاورزی مصریان انباشته از خاك حاصلخیز شود. به این ترتیب مردم به كشت و كار می پرداختند. علاوه بر این، رود نیل، شاه راهِ مصر هم محسوب می شده و قایق های تجاری از روی آن عبور می كردند. برخی از بزرگترین آثار باستانی جهان – از جمله اهرام و مجسمه های غول پیكر مانند ابوالهول – در كنار همین رود خفته اند. اگر زمانی گذارتان به رود نیل افتاد، در زمان گذشته سفر كرده اید؛ زیرا رودی را تماشا می كنید كه مصریان باستان هم 5000 سال پیش، پس از یك روز كارِ طاقت فرسا بر ساحل آن می نشستند و غروب خورشید را تماشا می كردند. فقط یادتان باشد كه در این رود آب تنی نكنید زیرا با تمام زیبایی اش، تمساح های خطرناكی هم دارد.

سمیرا قاسمی

یک نظر

  1. مطلب زیبایی بود با تشکر

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>