ghadame-yazdahom
نگاهی به “قدم یازدهم” نوشته ی سوسن طاقدیس

“شیرکوچولو در باغ وحش به دنیا آمده بود. پشت میله های قفسی آهنی که از اول تا آخر آن فقط ده قدم بود. شیر کوچولو هر روز شیر مادرش را می خورد، با دم او بازی می کرد، از سر و کولش بالا می رفت. گاهی هم توی قفس راه می رفت، اما فقط ده قدم. در قدم یازدهم سرش می خورد به میله های قفس و دنگ صدا می کرد. اوضاع همین طور بود تا آن که یک روز نگهبان باغ وحش یادش رفت در قفس را ببند و آن وقت ….”
به نظر شما بعد از این که شیر کوچولو فهمید درِ قفس بازاست، چه کارکرد؟
“قدم یازدهم” یک کتابچه ی راهنما برای برداشتن قدم یازدهم است. در درون هر کدام از ما ممکن است شیر کوچولویی زندگی کند در قفسی به طول ِ ده قدم. اگر ناگهان در قفس باز شود، چه اتفاقی می افتد؟ بهتر است جور دیگری به ماجرا نگاه کنیم. خودمان را جای شیر کوچولوی کتاب بگذاریم. اگر یک روز متوجه شویم که در قفس باز است، چه تصمیمی می گیریم؟ آیا هرگز متوجه باز بودن در قفس خواهیم شد؟
در “قدم یازدهم” شیرکوچولوی باغ وحش ناپدید می شود و مامورهای پلیس و مامورهای باغ وحش هرچه جست و جو می کنند، نمی توانند او را پیدا کنند. از طریق رادیو به مردم خبر می دهند که بچه شیر فراری از شهر بیرون رفته است و آن وقت…
آن هایی که بچه شیرها را دوست نداشتند، فوری گفتند:”چه بد شد!حالا دیگر از ترس بچه شیر نمی توانیم به پارک برویم.”
اما آن هایی که بچه شیرها را دوست داشتند، خندیدند و گفتند:”چه خوب شد! حالا شیر کوچولو توی پارک می دود و بازی می کند. او می فهمد که دنیا چه قدربزرگ تر از قفس اوست.”
“قدم یازدهم” داستانی است ساده و تاثیرگذار. کودکی که “قدم یازدهم”را خوانده باشد درمی یابد جهان را عادت ها شکل می دهند. او ناخوداگاه می آموزد که نباید در دام عادت ها گرفتار شود. عادت ها گاهی قفسی می شوند به طول ده قدم. نویسنده با قلم شیرین خود کاری کرده که خوانندگانِ “قدم یازدهم ” خود را در موقعیت شیر کوچولو قراردهند.
درست است که سوسن طاقدیس “قدم یازدهم ” را برای گروه سنی “الف” و “ب” نوشته، اما همه می توانند این کتاب را بخوانند و از آن لذت ببرند. شاید خیلی از ما هنوز قدم یازدهم خود را برنداشته ایم.
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این کتاب را با تصویرگری علیرضا گلدوزیان درشمارگان 5000 نسخه درسال 89 منتشرکرده است .

مهدی مرادی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>