با هدف آشنایی بیش تر كودكان ونوجوانان با قصه های محلی ایران و حفظ و صیانت از ارزش های فرهنگ شفاهی مجموعه كتاب های سیمرغ مردم ایران منتشر خواهد شد.
به گفته ی مدیر اجرایی سیمرغ قصه های مردم ایران، اسدا.. شكرانه، این طرح در شانزده استان كشور انجام شده است و تاكنون هفت عنوان كتاب از استان های فارس، گیلان و یزد منتشر و رونمایی شده و چند كتاب دیگر هم در مرحله ی چاپ است.
سیمرغ قصه های مردم ایران، مجموعه قصه هایی به زبان، گویش و لهجه راویان بومی سرزمین پهناور ایران اسلامی كه گنجینه قصه های خود را به تناسب فرهنگ و آداب و رسوم منطقه و تاثیر پذیری از محیط طبیعی و شرایط اقلیمی و نوع روایتی كه سینه به سینه شنیده اند، نقل كرده اند.

در این مجموعه، مربیان كانون پرورش فكری كودكان با شناسایی قصه گویان بومی در مناطق گوناگون، قصه ها را از زبان آن ها شنیده اند، نوشته اند و به زبان فارسی برگردان كرده اند. به منظور آشنایی كودكان و نوجوانان با شیوه ی نقل قصه گویان سنتی و نیز چگونگی بیان قصه به زبان و گویش بومی تلاش شده است به همراه كتاب های این مجموعه، لوح فشرده ای تقدیم علاقه مندان به قصه های ایران شود. این لوح فشرده،شامل مشخصات، تصویر و صدای راویان قصه ها و نیز باز گویی قصه ها به زبان و گویش بومی و فارسی توسط مربیان كانون است.
مجموعه سیمرغ قصه های مردم ایران، تلاشی در پاسداشت راویان بومی قصه های ایرانی و مربیان كانون است تا فرهنگ بومی و هویت سرزمین ایران بیش از پیش شناخته شود وقابلیت گنجینه گویش های راویان قصه ها در گسترش فرهنگ قصه گویی در مراكز كانون و خانواده های علاقه مند به زبان و گویش و لهجه های ایران اسلامی به چشم آید.
فریبا زرقلمی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>