53
سفر را دوست دارم. در سفر می توانم به چشم اندازهای تازه نگاه کنم و خوش حال شوم. منظره ها به من نگاه می کنند و من در آن ها شکل ها و رنگ های نو را پیدا می کنم.درخت ها در سفر سبزترند و کوه ها باشکوه تر، خورشید زردی ِپررنگ تری دارد و ماه که شب ها در آسمان پدیدار می شود، تابناک تر از همیشه می درخشد.ستاره ها درسفر بهتر دیده می شوند .
در سفر راه ها با من راه می روند و فاصله ها با من حرف می زنند.اولین سفر را خوب به خاطر نمی آورم. همین قدر می دانم که روی صندلی کنار شیشه‌ی اتوبوس نشسته بودم و بیرون را نگاه می کردم.اتوبوس جاده را پشت سر می گذاشت،در گردنه ها می پیچید و از تاریکی تونل ها می گذشت. گاهی که حوصله ام سر می رفت. دکل های برق کنار جاده را می شمردم.بعد که از شمردن آن ها خسته می شدم به دشت ها و دامنه ها خیره می شدم .گاهی که پرنده ای در دوردست می پرید، ذوق زده می شدم.گاهی که گوسفندان را نزدیک جاده مشغول چرا می دیدم، لبخند می زدم.
سفر با قطار خیلی بامزه است.قطار مانند یک کوچه است با خانه های فراوان.کوپه ها، خانه های قطار هستند. خوبی ِ این کوچه ها این است که یک طرفشان سراسر پنجره است.خانه ها با پنجره ها همسایه اند.سفر با قطار راحت تر از سفر با اتوبوس است؛ چون هروقت از یک جا نشستن خسته شدی، می توانی توی کوچه ی قطار راه بروی و با خودت حسابی خوش بگذرانی.شب می توانی در خانه ی قطار دراز بکشی و با تکان های قطار به خواب بروی .سفر در خواب هایت ادامه دارد.
سفر زیباست . هرکس به شیوه ای سفر را ادامه می دهد. سفر پایان ناپذیر است.بعضی ها حتی با دوچرخه سفر می کنند.آن ها ماجراجویانِ خستگی ناپذیری هستند که دوست دارند رکاب زنان سفر و ورزش را باهم پیوند دهند. بعضی ها هم هستند که فقط باید سوارِهواپیما شوند و به سرعت به مقصد برسند.
سفر شکل های گوناگون دارد.می خواهم رازی را با شما در میان بگذارم، به شما اعتماد دارم و مطمئنم من را خوب درک خواهید کرد.تازگی ها متوجه شده ام که می شود در خانه ماند و سفر کرد.کافی است چشم هایمان را ببندیم و به دوردست سفر کنیم.شاید بگویید این که سفر نمی شود اما به نظرم سفرِذهنی ، یک سفر تماشایی است.من گاهی یک روستا،شهر یا کشور را انتخاب می کنم، بعد چشم هایم را می بندم و به آن جا سفرمی کنم ، به همین سادگی.
اگر می خواهید با آمادگی بیش تری سفر ذهنی را تجربه کنید، بهتر است مقدمات سفر را با دقت آماده کنید.مثلا اگر می خواهید به اصفهان بروید، درباره ی اصفهان کمی مطالعه کنید یا از بزرگ ترها و کسانی که به اصفهان رفته اند بخواهید درباره ی این شهر و جاهای تاریخی اش برایتان حرف بزنند.سفر ذهنی، سفر کم هزینه ای است و شما می توانید بعضی چیزها را با تخیل خودتان بسازید .نگران ندانسته ها نباشید.لازم نیست همه چیز را از پیش بدانیم.در سفر ذهنی ، چشم هایمان را می بندیم و درخیال خود ، خیلی چیزها را تجربه می کنیم.سفر ذهنی، یک سفر یک نفره است. هرکس در ذهن خود سفر می کند.برای چنین سفری لازم نیست بلیت تهیه کنید.
من یک بار چشم بستم و به سرزمین اسکیموها سفر کردم.همه جا پوشیده از برف بود.خودم را می دیدم که توی یک سورتمه نشسته ام .سگ ها ،سورتمه را می کشیدند و از گذرگاه های برفی می گذشتند.لباسی پوشیده بودم که از پوست حیوانات تهیه شده بود.آن را یک اسکیموی مهربان به من هدیه داده بود.
یک بارهم چشم برهم گذاشتم و به سرزمین چشم بادامی ها، یعنی ژاپن رفتم.خوب یادم هست که زبان آن ها را نمی دانستم، اما طولی نکشید که با الفبای لبخند توانستم درسرزمین آفتاب تابان دوستانی برای خوددست و پا کنم، دوستانی با چشم های بادامی.
نوبتی هم که باشد نوبت شماست.دوست دارید به کجا سفرکنید؟کدام کشور و شهر را انتخاب می کنید؟امتحان کنید.چشم برهم بگذارید وبه “آن جا”سفر کنید.”آن جا “یک “مقصد”است و شما یک “راهرو” و” مسافر”.خوش بگذرد!از مسافرت خود لذت ببرید.وقتی چشم باز کردید خاطرات سفررا با من در میان بگذارید.بی صبرانه منتظرم.
مهدی مرادی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>