setaregane
هنر فراموش شده
نقد کتاب : ستارگان دنباله دار و سیارک ها
نویسنده : یان گراهام
مترجم: مجید عمیق

بیش تر اوقات وقتی مشغول تماشای آسمان شب هستید، خطوط روشنی در آسمان برای لحظاتی ظاهر شده و به سرعت ناپدید می شوند و به زیبایی آسمان کمک می کنند. همان طور که می دانید به این پدیده «شهاب» می گویند. اما منشاء این شهاب ها کجاست و این ها چگونه و از کجای آسمان می آیند. گاهی این شهاب ها اگر مقداری بزرگ تر باشند، می توانند از جو زمین عبور کنند و هنگام برخورد با زمین به آن ها «شهاب سنگ» می گوییم.
کتاب «ستارگان دنباله دار و سیارک ها» از مجموعه کاوش در فضا به سرآغاز این اجرام آسمانی که سرگردان در منظومه شمسی هستند، می پردازد. در این مجموعه زیبا که با جدیدترین تصاویر به دست آمده، تزیین شده است، اطلاعات کاملی درباره ی مأموریت های فضایی و رویدادهای تأثیرگذار در اکتشافات فضایی آمده است.
در بخش هایی از این کتاب درمورد سنگ های آسمانی، ستارگان دنباله دار، ستاره دنباله دار «هالی»، «دیپ امپکت» (که معنای فارسی آن برخورد ژرف یا عمیق است)، جمع آوری غبار ستاره ای و فرود در سطح یک ستاره ی دنباله دار، اطلاعاتی داده شده است. لازم به توضیح است که ستاره ی دنباله دار، غلط مصطلح و ترجمه شده ی کلمه ی «کامت» است که بهتر است از واژه ی دنباله دار استفاده شود؛ چون ستاره ها اجرام بسیار متفاوتی هستند که خورشید نمونه کوچکی از آن هاست.
در بخش دوم این کتاب هم درباره ی سیارک ها، کاوشگر فضایی «نیرشومیکر»، غبار فضایی، شهاب ثاقب، سنگ های آسمانی، برخورد سنگ های آسمانی با کره ی زمین مطالبی را می خوانیم و در انتهای کتاب هم تقویم وقایع علم نجوم، واژه نامه و فهرست اعلام را درباره ی موضوع کتاب می توانید بخوانید.
حال نکته های جالبی از کتاب را مرور می کنیم: یافته های کاوشگر «نیرشومیکر» دانشمندان را شگفت زده کرد. آن ها از مشاهده ذرات غبار بسیار زیاد و تعداد سنگ های فراوان در ساختار سیارک «اروس» حیرت زده شدند. برای این که آن ها فکر می کردند نیروهای جاذبه «اروس» بیش از اندازه ضعیف است و نمی تواند این همه سنگ و غبار را کنار یک دیگر نگاه دارد. هم چنین دانشمندان پی بردند که منشاء اکثر سنگ های بزرگ از خود این سیارک است. درحقیقت این سنگ ها از درون دهانه های آتشفشانی سطح «اروس» که میلیاردها سال قبل در اثر برخورد یک سنگ آسمانی با سطح این سیارک به وجود آمده است به فضا پرتاب می شدند.
در بخش دیگری درباره ی نجات کره زمین از برخورد با این سنگ ها آمده است: اگر یک سیارک یا ستاره دنباله داری رؤیت شود که مستقیماً به زمین نزدیک می شود، با استفاده از یک موشک یا با منفجرکردن یک بمب در نزدیک آن می توان مسیر آن را منحرف کرد. برای انجام موفقیت آمیز این مأموریت، دانشمندان در تلاشند درباره ی ساختار ستارگان دنباله دار و سیارک ها اطلاعات کامل به دست آورند و از قدرت مقاومت آن ها با خبر شوند. انجام مأموریت های فضایی، نظیر مأموریت کاوشگر فضایی «رزتا» دانشمندان را در به دست آوردن این اطلاعات مهم یاری می کند.
در پایان باز باید به نکته ای اشاره کنم و این که در ترجمه ی کتاب های علمی نیاز مبرمی به ویراستار علمی که با دانش مربوطه آشنایی کامل داشته باشد، احساس می شود که تاکنون توجه و دقت کافی را به ویژه ناشران به این امر نداشته اند. امید است با توجه به این نکته ها، هر روز کتاب های علمی بیش تری برای آینده سازان این مرز و بوم انتشار یابد.

سیامک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>