d8b7d8b01
نام ماه مهر از خورشید تابان و مهربان ریشه می گیرد و ایرانیان این ماه را « خورشيد» نام نهاده اند. اين گوی سوزان، هر صبحگاه از مشرق طلوع می‌كند و شامگاه در مغرب به سوی شب می‌رود و براي ساكنان منظومه ی شمسی، مركز جهان محسوب می‌شود. زمين و زمينيان ميلياردها سال است كه بی‌وقفه و بدون خستگی راه طولانيشان را در مدار زمين به دور خورشيد می‌پيمايند و ما در آستانه هر دور از اين تكرار ازلی، آغاز يك سال خورشيدی را جشن می‌گيريم و آن را مبدأ زمان می‌دانيم. خورشيد حدود 5/4 ميليارد سال پيش از يك سحابی به وجود آمد و هنوز پنج ميليارد سال ديگر به عنوان يك ستاره سوزان وجود خواهد داشت. خورشيد درخشان‌ترين و نزديک‌ترين ستاره به ماست؛ ولی فقط يک عضو معمولی از دنيايی است که ستارگان بسياری در آن جای گرفته‌اند. برای انسان‌های اوليه که پديده‌های طبيعت را می‌پرستيدند، خورشيد، نيـرومندترين و بخشنده‌ترين خدا بود. به دليل نزديـک بودن به زمين، خورشيد ستاره‌ای بی‌نظير برای گياهان، جانوران و انسان است. گرما و نور آن پنج ميليارد سال است که زندگی را روی زمين ممکن ساخته و همين حدود هم از عمر آن باقی مانده است. به اين دليل همه ی موجودات زنده ی زمين، زندگی خود را به خورشيد مديونند. تمام انرژی که ما از مواد فسيلی به دست می‌آوريم، به نوعی از انرژی خورشيد است و هر فعاليت ديگر نيز بدون خورشيد ناممکن است. خورشيد بسيار بزرگ‌تر و سنگين‌تر از زمين است به طوری که حجم آن يک ميليون بار و جرم آن 330 هزار بار از زمين بيش تر است. فاصله ی زمين تا خورشيد، حدود 150 ميليون کيلومتر است و نور خورشيد اين فاصله را در هشت دقيقه می‌پيمايد. يکی از بخش‌های مهم اخترشناسی، کاوش در زمينه ی خورشيد است. برخی از رصدخانه‌ها چيزی جز خورشيد را رصد نمی‌کنند و در همه ی آن ها به نوعی روی خورشيد مطالعاتی صورت می‌پذيرد. حتی به نوعی همه ی علوم در جايی به خورشيـد مربوط می‌شوند.
گرانش خورشيد بسيار شديدتر از گرانش زمين است. خورشيد سطح جامد ندارد و دمای آن به 6000 درجه سانتی گراد در سطح می‌رسد. البته در مرکز آن دما بین 15 تا 20 ميليون درجه است. سه چهارم گاز درون خورشيد از هيدروژن که سبک‌ترين گازهاست، تشکيل شده است. اتم‌های هيدروژن در اعماق خورشيد تحت شرايطی خاص به هم برخورد می‌کنند و به هليم تبديل می‌شوند. خورشيد علاوه بر گرما و نور مرئی، تابش‌های ديگری نيز گسيل می‌کند که برای موجودات زنده زیان‌بار است. پرتوهای ایکس و فرابنفش و … . پوشش جو مقداری از تابش‌ها را به خود جذب می‌کند. اطـلاعات به دست آمده از رصـدخانه‌های خورشيـدی ممکن است روزی ما را به پيش‌بينی بلند مدت آب و هوای زمين رهنمون کند. خورشید پس از میلیون ها سال از بین می رود و در پایان به صورت کوتوله ی سفید در می آید.
خورشيد به قدری داغ است که سطح آن نمی‌تواند جامد باشد. اين كره ی داغ از لايه‌های مختلفی تشكيل شده است. خورشيد دارای سه لايه ی اصلی و چندين لايه ی فرعی است: هسته، اولين و درونی‌ترين لايه در مركز خورشيد قرار دارد و محل انجام واكنش‌های همجوشی هسته‌ای و توليد انرژی است. لايه ی بعدی كه دربرگيرنده ی هسته است، لايه ی انتقال است كه از دو زير لايه ی تابشی و همرفتی تشكيل می‌شود؛ در جوّ خورشيد سه لايه ی اصلي وجود دارد كه به دليل گازی بودن اين لايه‌ها، نمی‌توان مرز قاطعی برای آن ها در نظر گرفت. لايه ی اول شيدسپهر ناميده می‌شود. لايه‌های بعدی جوّ خورشيد، فام سپهر و تاج خورشيدی است.
سیامک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>