thumbnailaspx
دانیال‌نبی یکی از پیامبران بنی‌اسرائیل است. در سال 768 قبل از میلاد در بیت المقدس متولد شد. دانیال در لغت به معنی (خدا حاکم من است) است. در سال ۶۵۵ قبل از میلاد، سپاه بخت‌النصر به سرزمین بیت‌المقدس حمله كرد. بعد از تصرف آن سرزمین دانیال را كه 12 سال داشت، همراه تعداد زیادی از مردم دستگیر کردند و به دربار «نبوکد نصر» پادشاه بابل به اسارت بردند.
دانیال علاقه ی زیادی به مطالعه و یادگیری علوم آن موقع داشت. برای همین با تحقیق در شهر بابل با علوم کلدانیان آشنا شد. به زبان مقدس تسلط یافت و در حکمت از علمای آن دوران پیشی گرفت.
روزی پادشاه بابل خوابی دید و تمام خوابگزاران از تعبیر آن خواب عاجز ماندند. پادشاه دستور داد تا همه ی آن‌ها را بکشند. خبر به گوش دانیال‌ رسید. به دربار رفت و توانست خواب پادشاه را به درستی تعبیر كند.
این واقعه‌ سبب شد تا به دربار پادشاه نفوذ كند و به مقام برسد. آشنایی او با علم تعبیر خواب و پیشرفت در این خصوص باعث شد تا اعلام پیغمبری كند و پادشاه بیش تر به او توجه كرده و او را از نزدیكان مورد اعتماد خود قرار دهد.
زمان گذشت تا این که کوروش، پادشاه ایران به بابل حمله کرد. او توانست بابل را فتح کند. بعد از آشنایی با دانیال‌نبی (ع) او را همراه خود به ایران آورد و به عنوان دومین فرد مملکت منصوب ‌كرد.
بعد از مرگ كوروش وی همراه عده‌ای از قوم یهود در شهر شوش- واقع در استان خوزستان كنونی- ساکن شد. وی در سن 83 سالگی درگذشت و همان‌جا به خاك سپرده شد.
در برخی از کتاب های شیعیان آمده است که در زمان ظهور حضرت مهدی (عج)، چهار پیغمبر در رکاب آن حضرت شمشیر خواهند زد. یکی از آن پیامبران حضرت دانیال‌نبی (ع) است.

منوچهر نعیمی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>