گردآورنده: عبدالله علیمراد

در گذشته دست‌یابی به وسایل فیلم‌سازی نقاشی متحرّك(انیمیشن) كار آسانی نبود؛ نه تنها كتاب یا راهنمایی وجود نداشت، بلكه دوربین فیلمبرداری نیز دست نیافتنی بود.
پس از مدتی دوربینهای سوپر هشت به دلیل دارا بودن قابلیت فیلمبرداری به صورت تك فریم در خدمت مشتاقان هنر نقاشی متحرك نیز قرار گرفت و آنها موفق شدند با این وسیله فراوان و كم و بیش ارزان به خواستهء خود برسند.
امروزه با پایان یافتن عمر دوربینهای سوپرهشت، دوربینهای ویدیویی جای آنها را گرفته است. با مجهز شدن دوربینهای ویدیو به تصویرهای تك فریم، فیلمسازی نقاشی متحرك آن قدر آسان و دست یافتنی می‌شود كه هركس در خانه‌اش می‌تواند فیلم نقاشی متحرك بسازد.
اینك با بهره‌گیری از كامپیوتر انیمیشن كه قابلیتهای زیادی دارد تولید نقاشی متحرك به شكلهای گوناگون در دنیا مرسوم شده است. با این همه هنرجویان نقاشی متحرك، قبل از ورود به دنیای كامپیوتر انیمیشن باید انیمیشن دستی را تجربه كنند. تمرین نقاشی متحرك با دست، كار مهم و باارزشی است كه بدون انجام آن، نباید به دنیای كامپیوتر انیمیشن وارد شد. با این كه تولیدكنندگان بزرگ فیلم انیمیشن از كامپیوترهای فوق‌العاده پیشرفته در تولیدهایشان بهره می‌برند، هنوز برای شخصیتهای فیلم از مداد و كاغذ استفاده می‌كنند. برای همین علاقه‌مندان و هنرجویان نقاشی متحرك باید به اهمیت طرح دستی و متحرك‌‌سازی به شیوهء سنتی پی ببرند و از آن غافل نباشند.
در این كتاب مواردِ زیر، به همراه تصویرهای كاربردی و تمرین‌های مناسب مربوط به هر بخش، برای راهنمایی و آشنایی نوجوانان علاقه‌مند به نقاشی متحرك آمده است:
ـ وسایل مورد نیاز (پین، میز نور، دوربین، كاغذ و…)
ـ حركتهای چرخشی
ـ حركتهای انتقالی
ـ حركت پاندول
ـ برنامه فیلمبرداری
ـ حركت پرچم
ـ حركت توپ
ـ خط سرعت چیست؟
ـ سقوط كاغذ
ـ مسیر حركت كاغذ
ـ گردش احجام
ـ سیكل بارش باران
ـ سیكل بارش برف
ـ پرواز پرندگان
ـ راه رفتن انسان
ـ راه رفتن چرخشی انسان (سیكل درجا)
ـ جان بخشی به عروسك
ـ راه رفتن انتقالی انسان
ـ دویدن انسان
ـ حركت چرخشی دویدن انسان
ـ راه رفتن حیوان چهارپا
ـ یورتمه
سیكل ده تایی یورتمه با سوار
ـ دویدن حیوانهای چهارپا
ـ چهار نعل رفتن حیوانهای چهارپا
ـ به تاخت رفتن حیوان چهارپا
ـ تاخت انتقالی

بابک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>