تصویرگر:محبوبه کلایی

در 180 كیلومتری شهر شیراز، روستایی وجود دارد كه تا چند سال پیش كسی اسم آن را نشنیده بود، اما حالا نام این روستا برای علاقه‌مندان حفظ و قرائت قرآن كریم حسابی آشنا است.
محمدآبادِ استهبان، نه تنها به عنوان روستایی نمونه قرآنی انتخاب شده، بلكه خیلی‌ها از اقصی نقاط كشور به این روستا می‌آیند تا درهایی قرآنی را بیاموزند.
این روستای ناشناخته از سال 1375 حركت در مسیر قرآنی شدن را آغاز كرد. پانزده سال پیش بود كه یكی از روحانیون جوان این روستا تصمیم گرفت مؤسسه‌ای فرهنگی قرآنی راه بیندازد و همین اتفاق باعث تحولی بزرگ در این روستا شد.
سالانه قرآن‌آموزان بسیاری از سراسر كشور از جمله تهران، مشهد، تبریز، فارس و حتی طلبه‌های حوزه‌ی علمیه قم به محمدآباد می‌آیند و در قلب طرح یك‌ساله به عنوان استاد قرآن به استان خود بازمی‌گردند.
حافظان قرآن در روستای محمدآباد تا به حال مقام‌های مختلف قرآنی را در سطح استانی، ملی و بین‌المللی به دست آورده‌اند. به عنوان مثال سال در سال 1377 یكی از بانوان جوان این روستا، مقام نخست حفظ كل قرآن كریم را بین بانوان مسلمان جهان كسب كرد.
هم‌اكنون بیش از 75 شعبه از مؤسسه‌ی قرآنی حضرت زهرا (س) در استان‌های فارس، سیستان و بلوچستان، كرمان، بوشهر و یك واحد علمی نیز در استان قم فعال است.
روستای محمدآباد یكی از روستاهای منحصر به‌فرد ایران است. مردم این روستا مثل همه‌ی روستاییان دیگر كار و بار خود را دارند؛ امّا علاقه و عشق به قرآن باعث شد تا فضای این منطقه متفاوت‌تر از سایر روستاهای ایران شود.
وارد این روستا كه می‌شوی و از كوچه‌های آن كه می‌گذری، حال و هوای عجیبی به انسان دست می‌دهد؛ چون همه‌جا صدای تلاوت قرآن به گوش می‌رسد. به همین خاطر است كه در این روستا می‌توانی چهار حافظ كل قرآن را بیابی كه اعضای یك خانواده‌اند.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>