اگر از شهرستان یزد، نزدیك 140 كیلومتر به سمت جنوب حركت كنیم، به شهری باستانی و كویری می رسیم به نام ابركوه كه به دلیل داشتن بافتی قدیمی، نه تنها برای گردش گران ایرانی، بلكه برای توریست های خارجی نیز شناخته شده است.اما آن چه باعث شهرت این شهر شده، وجود یكی از پیرترین موجودات زنده ی دنیا در این شهر است.سرو ابركوه كه یكی از آثار طبیعی ملی ایران نیز هست، سالهاست در قلب این كویر زیبا نفس می كشد وسایه ی مهربانش را برسر مردمان مهربان این دیار گسترانیده است. درباره ی عمر این درخت عظیم اختلاف نظرهایی وجود دارد. حمدالله مستوفی در کتاب “نزهت القلوب” که در سال ۷۴۰ قمری تالیف شده، درباره ی ابرکوه می‌نویسد: «در آن جا سروی است که در جهان شهرتی عظیم دارد…»
دانشمند روس، الکساندروف، عمر این سرو را بیش از ۴۰۰۰ سال می‌داند. برخی از افسانه‌ها کاشتن آن را به زرتشت نسبت می‌دهند و برخی نیز به یافث، پسر نوح. چاینا دیلی در گزارشی ویژه ی معرفی ده درخت از باستانی‌ترین درختان جهان، اعلام کرد که سرو ابرکوه پس از درخت مسوسلاه با ۴۸۰۰ سال قدمت، دومین درخت کهنسال در جهان است.
محیط تنه ی این درخت در روی زمین، یازده و نیم متر است و بلندای آن بین ۲۵ تا ۲۸ متر برآورد شده‌است. این درخت هم اكنون یكی از جاذبه های گردش گری این شهرستان محسوب می شود وگردشگران بسیاری از كشورهای مختلف جهان برای بازدید از این درخت زیبا و تنومند به شهرستان ابركوه می آیند.

فاطمه احمدزاده

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>