b71
نویسنده: سعید روح‌افزا
تصویرگر: حسن رزمخواه

این كتاب كه اولین جلد از مجموعه كتابهای «حكایت آفتاب» است، زندگی پیامبر گرامی اسلام(ص) را با آوردن داستانهایی از زمانه ایشان و آغاز ظهور اسلام یادآوری می‌كند. كتاب حاضر شامل ده داستان از زندگی پیامبر اكرم(ص) تا سال سیزدهم بعثت است.
زبان به كار رفته در كتاب ساده و ادبی و شیواست و خواننده در فضایی متفاوت از روزگار امروز قرار می‌گیرد. در آخر كتاب هم نام برخی مكانها و اشخاص برای آگاهی بیشتر با توضیحی كوتاه آمده است.
اینك صفحه‌ای از داستان «در وسعت صحرا» را می‌خوانیم:

در وسعت صحرا
كوچه، صدای قدمهای دو غبار آلودهء از سفر برگشته را در گوش داشت. صدا، صدای پای اسب خستهء سُراقه مالك بود كه آهسته قدم برمی‌داشت و نیز صدای پای سراقه كه چون اسبش خسته بود.
دمی كه گذشت، حیوان شیهه‌ای كشید و بر در خانه ایستاد. آن دو، سه روز به اشارهء سران قریش، در اطراف مكه تاخته بودند تا پیامبر را بیابند. اما هرچه رفتند، جز تشنگی و نومیدی دستگیرشان نشد.
نیافتن پیامبر، سراقه را آزار می‌داد، اما نه آنكه او در پی پیامبر باشد. سراقه تنها آن جایزهء قیمتی را جستجو می‌كرد كه بزرگان قریش وعده داده بودند. آنگاه كه سراقه، خسته از رنج بی‌حاصلِ تاخت و تاز، به خانه رسید، رفت تا در بستر شبانه، روز خود را پایان دهد.

*
آفتاب مكه ساعتها بود كه سر در پشت كوهها فرو برده بود و آسمان، پرده‌ای از تاریكی بر شهر كشیده بود تا چشم مردمان از آنچه اطراف غار ثور می‌گذشت، بسته بماند. در كوهپایه، سه شتر ایستاده بودند و در كنارشان، راهنمایی كه شناسای راههای پنهان و نارفته بود.
سه روز بود كه پیامبر و همراهش، در غار مسكن گزیده بودند و خستگی سوارانِ جویای پیامبر را انتظار می‌كشیدند. لحظه‌ای گذشت كه صدای شتران به آواز بلند شد. پس، هر دو از غار كه به آغوش گرمش، میزبانی ایشان را به عهده داشت، قدم بیرون گذاردند و راه باریك كوهستان را تا پایین در پیش گرفتند.
عبدالله ـ راهنمای آشنا با صحرا ـ هنگامی كه پیامبر و همراهش را نزدیك خود احساس كرد، بانگ برداشت كه:« باید از تاریكی شب استفاده كرد و زودتر از دسترس مكیان،‌ خارج شد، از راهی كه رهروان كمتر داشته باشد.»
این گونه سفر آغاز شد؛ سفری شبانه از میانه سخت راهها و كوره‌گذرها…

بابک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>