untitled-124


نویسنده: سرور كتبی
تصویرگر: فرهاد جمشیدی

كتاب زیبای «دریا، دریا» با توجه به ارزش و اهمیت آب و موجودات دریایی و منابع دریایی كه برای زندگی بشر مهم هستند نوشته شده است. در این كتاب ضمن آشنایی با موارد فوق، مثال‌هایی آمده است كه مسیر نابودی امكانات خدا داده و نعمتهای گران‌قدر دریاها به وسیله انسانها را یادآور می‌شود.
گفتنی است علاوه بر مطالب علمی كتاب، چنان كه در فهرست هم دیده می‌شود، قصه‌های كوتاه زیبایی گنجانده شده است كه باعث تنوع مطالب و جذابیت بیشتر كار شده است.
قسمتی از متن كتاب را با هم مرور می‌كنیم:

بیگانه‌ای در خانه
وقتی یك موجود بیگانه به دریای جدیدی وارد می‌شود، تغییراتی در محیط جدید ایجاد می‌كند. در دریای جدید ممكن است دشمن و خطرهای محیطهای قبلی وجود نداشته باشد. برای همین، موجود بیگانه خیلی زود با محیط جدید سازش پیدا می‌كند و به سرعت زیاد می‌شود. البته در بسیاری موارد، موجود تازه وارد نمی‌تواند با محیط جدید سازگاری پیدا كند و از بین می‌رود.

چه‌كسی غذای مرا خورده است؟
گونه‌های بیگانه بر سر پیدا كردن غذا و محل زندگی با گونه‌های بومی به رقابت می‌پردازند و گاهی در این رقابت پیروز می‌شوند. در این حالت گونه‌های بومی بر اثر كمبود غذا و گرسنگی می‌میرند.
موجود بیگانه، گاهی به‌طور مستقیم موجودات بومی را شكار می‌كند و می‌خورد. موجود بیگانه بعضی وقتها همراه خود انگل، آفت و یا بیماریهایی را انتقال می‌دهد و موجودات بومی را مریض می‌كند. گاهی ورود یك موجود غریبه باعث نابودی مجموعه حیات یك محیط می‌شود.

موجود بیگانه چگونه وارد یك دریای تازه می‌شود؟
بعضی وقتها ورود یك موجود غریبه به دریای جدید اتفاقی است. مثلا كشتیها برای حفظ تعادل، مخزنهای خود را پر از آب می‌كنند و وقتی به بندر دیگری می‌رسند، برای بارگیری، این آب را خالی می‌كنند. موجودات بسیاری از این راه به دریاهای جدید سفر می‌كنند.

بیگانه‌ای در دریای خزر
شانه‌داران، جانوران كوچكی هستند كه بدنهایی شفاف و ژلاتینی دارند. این جانوارن در سطح آب زندگی می‌كنند و هنگام شب، نور آبی شفافی از خود می‌تابانند. این نور از خود شانه‌دار نیست، بلكه از باكتریهایی است كه در روده این جانور زندگی می‌كنند.
در سال 1991 میلادی با بررسی سواحل دریای خزر حضور شانه‌داران در این دریا ثابت شد.
این جانور از طریق آب موازنه كشتی‌ها از دریای سیاه وارد دریای خزر شده بود. ورود شانه‌داران به دریای خزر می‌تواند برای آبزیان این دریا خطرناك باشد.
شانه‌داران در غذا خوردن در بسیار حریص‌اند و می‌توانند نرم‌تنان و حتی تخم و لارو ماهیان را بخورند. این جانوران در برابر كمبود غذا و اكسیژن به خوبی مقاومت می‌كنند و می‌توانند درجه حرارتی بین 3/1 تا 32 درجه سانتی‌گراد را تحمل كنند. تولید مثل سریع و افزایش تعداد شانه‌داران در دریای خزر برای آبزیان این دریا خطرناك است.

بابک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>