نویسنده: حمیدرضا شاه‌آبادی

پیوستن به مردم و كنار مردم بودن ارتش شاهنشاهی! آن هم یك روز پس از ورود امام خمینی به ایران از وقایع و حوادث شگفت‌انگیز انقلاب كبیر اسلامی ملّت ایران است. شاید حركت های لحظه لحظه روزهای سیزدهم تا نوزدهم بهمن ماه 1357 و اتفاقات سریع و برق‌آسای این روزها، هرگز برای هیچ ملّتی تكرار نشود. كتاب «درود بر برادر ارتشی» از مجموعه روزهای خداست كه به گزارشی از وقایع روزهای 13 تا 19 بهمن 1357 اختصاص یافته است؛ برگی از این دفتر را با هم می‌خوانیم:
روز نوزدهم بهمن هنگامی كه دسته همافران نیروی هوایی برای ملاقات با امام خمینی به مدرسه علوی آمدند، سراسر تهران صحنه تظاهرات پرشور مردم در حمایت از دولت بازرگان بود. مركز تجمع راهپیمایی، میدان آزادی ـ كه قبلاً شهیاد نامیده می‌شد ـ اعلام شده بود، اما در واقع تمام خیابان های تهران، محل راهپیمایی و تظاهرات مردم بود. در میدان بهارستان، میدان ژاله (شهدا) هم گروه های زیادی از مردم جمع شده بودند تا هم از دولت انقلاب حمایت كنند و هم به دیدار امام بروند. و در این میان دسته ی همافران و درجه‌داران نیروی هوایی جلوه‌ای دیگر داشت.
با رسیدن خبر حركت دسته ی همافران، مسئولان مدرسه علوی و همراهان امام مدرسه را از همه خبرنگاران و مهمانان تخلیه كردند تا امكان شناخته شدن همافران هرچه كم تر باشد. دسته ی همافران از راه می‌رسد. آن ها با حركت منظم و درحالی كه شعار می‌دهند، وارد مدرسه می‌شوند. شعارشان چیزی جز شعار امروز همه مردم ایران نیست:
درود بر خمینی رهبر آزادگان
سلام بر بازرگان نخست‌وزیر ایران
نظامیان در حیاط مدرسه علوی با نظم و ترتیب كنار یك دیگر می‌ایستند. با ورود امام همه سلام نظامی می‌دهند و سپس شروع به خواندن سرودی می‌كنند كه مضمون آن ستایش از امام و اعلام همبستگی ارتش با مردم انقلابی است. در پایان سرودشان، امام خمینی سخنرانی می‌كند. امام در سخنانش ابتدا به آن ها خوشامد می‌گوید و از حركت شجاعانه‌شان تقدیر می‌كند. سپس در چند جمله، حركت پرسنل نیروی هوایی را این‌گونه معرفی می‌كند:«همان‌طور كه گفتید تا حالا در اطاعت طاغوت بودید، حالا به قرآن پیوسته‌اید. قرآن حافظ شماست. امیدوارم با كمك شما بتوانیم در اینجا حكومت عدل اسلامی را برقرار كنیم.»

بابک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>