نویسنده: نسرین طاهرنژاد

این كتاب ما را با ابریشم آشنا می‌سازد و مراحل تولید این الیاف ارزشمند را با بیانی ساده شرح می‌دهد. ابریشم از دیگر الیاف طبیعی مثل پشم و پنبه بسیار محكم‌تر و سبك‌تر است. گرما را در خود نگه می‌دارد و مقاومت آن از یك رشتهء فولادی با همان قطر بیشتر است. همچنین كاربردهای فراوانی نیز دارد.
در این كتاب نویسنده در مقدمه‌ای علت توجه خود را به ابریشم در نوجوانی می‌گوید. سپس دربارهء تاریخچه و مراحل تولید و دیگر مطالب دانستنی و خواندنی پیرامون ابریشم فصلهایی را می‌آورد كه به اختصار چنین نامیده شده‌اند.

ـ فصل اول: جادهء ابریشم
شامل تاریخچه ابریشم، داستان امپراتور چین و همسرش، ابریشم یك راز ملی، جادهء ابریشم جاده تمدن ابریشم در ایران، انواع ابریشم و موارد مصرف آن می‌شود.

ـ فصل دوم: مراحل رشد و نمو كرم ابریشم
به مواردی چون كرم ابریشم، پرورش كرم ابریشم به روش خانگی، تلمبار، كرم خواب‌آلود (خواب كرم)، وسایل اختصاصی برای تنیدن پیله، عقب‌افتاده‌ها، دوره دگردیسی و انواع پیله اشاره می‌كند.

ـ فصل سوم: پرورش كرم ابریشم به روش صنعتی

ـ فصل چهارم: بیماریها و آفت‌ها و روش پیشگیری از بیماریهای كرم ابریشم
در پایان كتاب نیز درباره شركت سهامی پرورش كرم ابریشم ایران از آغاز تأسیس، وظایف و واحدهای وابسته به این شركت كه در تولید این الیاف باارزش طبیعی نقش و فعالیت دارند مطالبی آمده است.
در میان نوشته‌های متن، تصویرهای زیبا و زنده از این فراوردهء شگفت‌انگیز طبیعی آمده‌است كه جلوه‌های هنری كتاب را دوچندان می‌كند.
بخشی از فصل اول كتاب را با عنوان «ابریشم چیست؟» می‌خوانیم:

ابریشم چیست؟
ابریشم، رشتهء پروتئینی است كه بر اثر انجماد موادی كه از دهان كرم ابریشم ترشح می‌شود، پدید می‌آید.
ابریشم از دو رشتهء پیوسته و موازی به نام فیلامنت (Filament) كه با مادهء چسبناك سریسین (Serissin) به هم چسبیده‌اند، تشكیل شده است. كرم ابریشم با تنیدن مداوم این رشته، خودش را درون پیله‌ای كه می‌سازد زندانی می‌كند.
ابریشم از لطیف‌ترین، نازك‌ترین، درخشان‌ترین، زیباترین، محكم‌ترین و بادوام ترین الیاف است و ضخامت آن به حدود یك هزارم تا دوهزارم میلی‌متر می‌رسد. رنگ ابریشم، سفید شیری یا نزدیك به قهوه‌ای است. این رشته به خاطر زیبایی و درخشندگی خیره‌‌كننده‌اش به ملكهء الیاف مشهور است.
… ملكولِ ابریشم از كربن، هیدروژن، نیتروژن و اكسیژن تشكیل شده است.
بنابراین، ابریشم كالایی منحصر به فرد است با وزنی اندك، حجمی ناچیز و بهایی بسیار گران، به طوری كه در یونان و رُم آن را با طلا معامله می‌كردند.

بابک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>