b845
معرفی کتاب : سایه و نیم سایه
نوشته و نمونه سازی: مهدی مجتهد

زیبایی در دنیای پیرامون ما موج می زند. در طبیعت، درختان و گیاهان، حیوانات، کوهستان و خیلی چیزهای دیگر. در انواع و اقسام کارهای هنری از مجسمه ها و نقاشی ها گرفته تا ادبیات، نمایش، سینما و معماری. حتی در دین هم زیبایی غیرقابل وصفی وجود دارد تا آن جا که در دین مبین اسلام هم به آن اشاره شده: « خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد»
از زیباترین آثار ساخته ی دست انسان معماری است و یکی از شاهکارهای معماری اسلامی که با دست های هنرمندان ایرانی در جای جای کشورمان می توان آن ها را مشاهده کرد، گچ بری هایی است که بر سردر مساجد و مکان های مهم زیارتی یا داخل آن ها نقش بسته است. در این گچ بری های زیبا از طرح های متنوع و زیادی استفاده شده، همانند گل ها و نقش حیوانات و نقوش خاص و خطاطی های زیبا؛ ولی یکی از زیباترین طرح ها پرندگان زیبای گچی هستند.
در کتاب «سایه و نیم سایه» از طرح این پرندگان و ساختن آن ها توسط بریده ها و تکه های کاغذی و اثر تابش نور از زوایای مختلف برای معرفی و ماندگاری این طرح ها و نقوش گچ بری توسط مهدی مجتهد استفاده شده است. در این طرح ها و آثار زیبا می توان انواع پرندگان را پیدا کرد؛ از طوطی و کبوتر و گنجشک و طاووس و خیلی پرنده های دیگر.
همان طور که پیداست گچ بری هنری بسیار ارزنده و یادگیری آن مهارت، توانایی و سال ها تجربه می خواهد؛ ولی برای آموزش به نوجوانان، این نقوش کاغذی بسیار مناسب هستند و این نشان دهنده ی ذوق و خلاقیت سازنده ی این طرح هاست.
در بخشی از مقدمه مختصر کتاب نوشته شده است:
در گوشه و کنار کشورمان گاهی در میان انبوه گل ها و غنچه ها و برگ ها به پرندگان کوچک و بزرگ سفید و رنگی برمی خوریم که با زیبایی خیال انگیز خود، چشم ها را می نوازند و دل ها را شاد می کنند. می دانید از کدام گل ها و پرندگان سخن می گوییم؟ از آن گل ها و پرندگانی که روی دیوارهای سفید نقش بسته اند و در بسیاری از ما، به هنگام کودکیمان، رؤیاهای شیرینی برانگیخته اند. این گل ها و پرندگان زیبا که زینت بخش دیوار خانه ها، محراب مساجد و سر در تیمچه ها و بازارها گشته اند، هر بامداد با تابش آفتاب بر گلبرگ ها و بال هایشان گویی جان می گیرند و با سایه و نیم سایه های بلند و کوتاه که از تابش نور بر آن ها ایجاد می شود، شکفته می شوند و به پرواز در می آیند.
بعد از مقدمه، به چگونگی ساخت و تهیه این نقوش همراه با مواد مورد نیاز اشاره شده است. سپس طرز ساختن قاب برای نگهداری این نقش ها و یا نصب آن ها بر روی دیوار، توضیح داده شده است.
صفحه های داخلی این کتاب را تصاویری از این پرندگان کاغذی که توسط سازنده این نقوش تهیه شده، تزیین کرده است و در نهایت در صفحه ی پایانی نشان کانون پرورش فکری که خود یک پرنده است به همین شیوه ساخته شده است. سفر درون این کتاب، ما را به باغی خیالی می برد که پر از صدای پرندگان و چه چه و آوازهای آن است و همان گونه که سازنده ی آن ها گفته، به یاد گچ بری های زیبا در هنر معماری ایران می افتیم و یاد استادان هنرمند گچ بری در این مرزو بوم.
امیدوارم با مطالعه ی این کتاب شما نیز به این هنر سنتی ایرانی علاقه مند شوید.

سیامک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>