تحقیق و تألیف: محمود نوروزی‌فر

در این كتاب سعی شده است با تحقیق و بررسی منطقهء خلیج فارس، ما را با جغرافیا، تاریخ، ویژگیهای اقتصادی و آداب و رسوم مردم ساكن در حاشیه این دریا آشنا كند. خلیج فارس، براساس مطالعات انجام شده، در گذشته به مراتب وسیع‌تر از امروز بوده است كه به مرور زمان از وسعت آن كاسته شده است. ناحیهء خلیج فارس از قرون و اعصار كهن مركز تمدنهای باستانی بود. بنابر نظریه‌هایی،‌ اولین تمدن انسانی در حوالی آن به وجود آمده است، دولت عیلام به مركزیت شوش در نزدیكی خلیج فارس، اولین تمدن پیشرفته و مقتدر در سواحل این خلیج است كه قدمتش را چهار هزار سال تخمین زده‌اند.
با مطالعهء كتاب حاضر می‌توانیم از شرایط و خصوصیات این بخش جدایی‌ناپذیر از میهن‌مان آگاهی بیشتری پیدا كنیم. خصوصیاتی همچون: وضعیت جغرافیایی، آب و هوا، رودهای خلیج فارس، نام خلیج فارس در عصر پیش از اسلام و پس از آن، جزایر خلیج فارس، بندرها، شیخ‌نشین‌ها، راههای آبی تجاری، منابع معدنی، دریایی، زراعی، مراسم و آیین‌ها و مشاهیر خلیج‌فارس و…

رودهای خلیج فارس
شط‌العرب و چند رودخانه از خاك ایران تنها واردات روی خلیج فارس هستند.
بیشترین مقدار آب از اروند رود وارد خلیج فارس می‌شود.
رودهای دجله و فرات از خاك تركیه سرچشمه گرفته و وارد عراق می‌شوند. رود كارون، كرخه، دیاله، زاب و سردشت نیز از خاك ایران به دو رود می‌پیوندند و اروندرود را تشكیل می‌دهند. این رود نیز در دهانه شهر فاو به خلیج فارس می‌ریزد.
به غیر از اروندرود هشت رود دیگر به خلیج فارس می‌ریزند:
1.بهمنشیر: در آبادان از رود كارون منشعب شده و پس از دور زدن این شهر، وارد خلیج فارس می‌شود. بهمنشیر ظرفیت دارد تا تمام آب كارون را از خود عبور دهد و قابل كشتیرانی است.
2.جراحی: از كوههای مشرق خوزستان سرچشمه می‌گیرد و دو قسمت می‌شود؛ اول شادگان كه وارد كارون می‌شود و دیگری كه به جراحی معروف است و در خورموسی به خلیج فارس می‌پیوندد.
3.زهره یا هندیجان: در قدیم،ناب نامیده می‌شد و در هندیجان وارد خلیج‌فارس می‌شود.
4.دالكی: از دو شعبه دالكی و شاهپور تشكیل می‌شود.
5.مند: از كوههای شمال غرب شیراز سرچشمه می‌گیرد.
6.صران
7.نابند
8.میناب: در شمال تنگهء هرمز به خلیج فارس می‌پیوندد.
گفتنی است به غیر از رودهای گفته شده، از خاك كویت، عربستان و سایر شیخ‌نشین‌ها رودی به خلیج فارس نمی‌ریزد.

بابک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>