تصویرگر: سمانه قاسمی

متنی که می‌خوانید توسط یک حشره‌شناس نوشته شده است. او می‌خواسته اطلاعاتی درباره‌ی جیرجیرک‌ها به ما بدهد، فقط همین. اما نوشته‌ی او از حالت خشک علمی خارج شده. او جوری درباره‌ی دو جور جیرجیرک حرف زده که سرگرم‌کننده و شنیدنی است، بخوانیم:
در دنیا دو جور جیرجیرجیرک وجود دارد. هیچ می دانستید؟جیرجیرک خانگی و جیرجیرک باغی.هردو عاشق گرما هستند،اما جیرجیرک خانگی گرما را بیش تر از آن چه در ذهنتان، بگنجد دوست دارد.می توانید صدای جیرجیرک خانگی را از بخاری های خانه های قدیمی بشنوید که مدام جیرجیر می کند.
این روزها پیدا کردن جیرجیرک خانگی کمی مشکل شده، اما جیرجیرک های خانگی لا به لای ترک های دیوارهایی لانه می کنند که نزدیک حرارتند. وقتی گرما زیاد می شود، همه فکر می کنند عمر جیرجیرک به پایان رسیده؛ اما این تازه وقتی است که می توان صدای شاد ویلن جیرجیرک را شنید. به هرحال گرمای بخاری هنوز به قدری نیست که جیرجیرک احساس رضایت کند.جایی که جیرجیرک ترجیح می دهد آن جا زندگی کند، نانوایی است.او دلش می خواهد فقط یک اینچ با تنور نانوایی فاصله داشته باشد.
جیرجیرک باغی هم گرما را دوست دارد، اما او بیش تر درگرمای آفتاب روزگار می گذراند.در نخستین روزهای زندگیش درحومه ی شهر سرگردان است.جیرجیرکنان از صبح تا شب.می توان این جور وقت ها جیرجیرک باغی را به یک نوازنده ی سرگردان تشبیه کرد.این جیرجیرک وقتی بزرگ تر شد، سروسامان می گیرد.برای خودش خانه درست می کند.او این کار را با کندن یک سوراخ در زمین های آفتاب گیر انجام می دهد.
خانه ی جیرجیرک باغی یک خانه ی ساده است با یک ایوان بیرونی و یک اتاق خواب داخلی. وقتی هواگرم شد در ایوان خانه اش می نشیند و ساعت ها ویلن می نوازد.آهنگ هایی که جیرجیرک باغی می نوازد، دلنشین اند .این دوره را باید شادترین دوره ی زندگی جیرجیرک باغی نامید.

جان کرامپتون
ترجمه ی مهدی مرادی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>