جهان پر از رنگ است. رنگ‌ها می‌توانند شادی‌بخش باشند یا غمناك. از گذشته تا امروز مردم در آثار هنری خود، از رنگ استفاده كرده‌اند. رنگ‌ها می‌توانند به اثر معنا بدهند و روی بیننده تأثیر بگذارند.
انسان از روزگار بسیار دور به زیبایی رنگ پی برده است. مجسمه‌ی گلی رنگ‌آمیزی‌شده، از هزاره‌ی سوم پیش از میلاد كه در شهداد یافت شده است. این مجسمه با رنگ‌های ملایم و درهم رنگ‌آمیزی شده است.

 

این هم یك تندیس گلی رنگ‌آمیزی شده است كه 6000 سال قدمت دارد و به عصر مفرغ برمی‌گردد.

رنگ‌ها می‌توانند بسیار جدی و آرام به كار برده شوند و یا می‌توانند حسی از غم در ما به وجود بیاورند.

 

رنگ‌ها می‌توانند چیزها را بسیار واقعی نشان دهند.
كمال‌الملك، یكی از استادان بزرگ نقاشی ایران است كه در دوره‌ی قاجار زندگی می‌كرد، او تمام آثارش را با جزییات كامل می‌كشید. او سبك جدیدی را در ایران بنیان گذاشت. در نقاشی‌هایش رنگ‌ها بسیار به واقعیت نزدیكند و اثر با نور و رنگ واقعی خود منطبق است.

رنگ‌ها می‌توانند چیزها را عجیب نشان بدهند، مثل یك رؤیا و خیال

یا حال و هوای ساعتی از یك روز را به رخ ما بكشند. در این نقاشی اثر جورج پیر سورا است نام آن «ورود به بندر» است؛ وقتی از نزدیك به نقاشی نگاه می‌كنیم، نقطه‌های كوچكی از تُن‌های مختلف رنگ‌های خالص را روی بوم می‌بینیم كه كنار هم، رنگ یكنواختی را به وجود آورده‌اند. تماشاگر حس می‌كند یك روز آفتابی و آرام تابستانی كنار ساحل است.

در نقاشی حسین زنده‌رودی، رنگ‌ها تخت به كار برده شده‌اند، به نظر می‌رسد كه رنگ‌های روشن به سمت بیننده می‌آیند و رنگ‌های تیره از او دور می‌شوند.

سهراب سپهری، این نقاشی را به سبكی انتزاعی كشیده است. رنگ‌های درهم زمینه، فضای باغ بهاری را برای ما زنده می‌كند و جریان آبی كه از بالا به پایین نقاشی جریان دارد، نگاه ما را از بالا به پایین می‌كشاند. تنه سیاه و عمودی درختان، استواری خاصی به تابلو بخشیده است. دو لكه‌ی قرمز كه نشانی از گل‌های شقایق بهاری دارد، چشم را روی خود نگه می‌دارند، اثر بیش‌تر شبیه یك رؤیاست.

این هم یك عكس است. من این عكس را از روی آینه‌ها گرفته‌ام، نقش‌ها و رنگ‌ها درهم آمیخته‌اند.

تو چه نوع رنگ‌گذاری را دوست داری؟ تو هم عكس خودت را بگیرد و یا نقاشی خودت را بفرست.

نیكو زرافشان

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>