d8aa
نزدیک ترین سیاره به خورشید، تیر یا همان عطارد است. در ادبیات یونان، تیر، خدای بازرگانی و دزدی و سخنوری و در بعضی افسانه های رومی، الهه ی آتش است. این سیاره همان نام فلز جیوه را بر خود دارد و به خاطر این که خیلی سریع در آسمان حرکت می کند، این نام را به خود گرفته است. حتی هراکلیتس، یکی از ستاره شناسان رومی باور داشت که تیر و ناهید دور خورشید می گردند،ولی زمین دور خورشید نمی گردد. در ادبیات فارسی تیر به عنوان دبیر فلك خوانده می شود.
فاصله ی متوسط تیر تا خورشید حدود 58 میلیون كیلومتر است. مدارش بیضی شكل و اختلاف فاصله ی آن تا خورشید حدود 20 میلیون كیلومتر است. تیر، كوچك ترین سیاره ی منظومه شمسی است. قطر این سیاره حدود 4875 كیلومتر است و جرمی در حدود 1.18 برابر زمین دارد. هر 88 روز یك بار دور خورشید می گردد که كم ترین زمان گردش به دور خورشید است و بالاترین میانگین سرعت چرخش را كه حدود 48 كیلومتر بر ثانیه است را بین خانواده ی منظومه شمسی دارد. (سرعت زمین حدود 30 كیلومتر بر ثانیه است) این سیاره بسیار آهسته دور خودش گردش می كند به طوری كه مدت زمان گردش آن به دور خود، 176 روز زمینی است؛ یعنی فقط در هر دو سال، یك دور، دور خود می گردد!
سطح تیر، همانند سیب خشک و چروکیده ای، پر از دهانه های آتشفشانی است و متشكل از صخره هایی است كه ارتفاع آن ها در بعضی وقت ها به چندین کیلومتر می رسد. با كشف میدان مغناطیسی در اطراف این سیاره، حد‌س زده شده كه هسته ی این سیاره از آهن است؛ كه متوسط اندازه هسته آن تقریبأ به بزرگی هسته زمین است. اتمسفر آن بسیار ناچیز و جاذبه آن یک سوم زمین است. دمای سطح این سیاره بسیار متغیر است و طرفِ رو به خورشید آن که روز است، حدود 400 درجه سانتیگراد، یعنی حرارتی که سرب را ذوب می کند و طرف دیگر آن، یعنی شب هایش به 180- درجه سانتیگراد می رسد. پس با این شرایط به نظر نمی آید كه تیر،جای خوبی برای زندگی ما و سایر موجودات زنده باشد.
سیامک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>