b374

نویسنده: داوود امیریان
تصویرگر: عطیه مركزی

تولد یك پروانه، داستانهایی از زندگی یار وفادار و غلام فداكار مولا امیرالمومنین علی(علیه‌السلام)، حضرت قنبر را روایت می‌كند. نویسنده چهارفصل برای كتاب در نظر گرفته است. فصل بهار با قصه خرید و پیراهن به وسیله امام علی (ع) آغاز می‌شود و فصل زمستان با شهادت قنبر به دست حجاج پایان می‌یابد.
نثر و شیوهء بیان كتاب ساده و روان و جذّاب است و در حین مطالعهء هر فصل با برخی اشخاص كه در وقایع تاریخ اسلام نقش داشته‌اند آشنا می‌شویم.
بخش كوتاهی از این كتاب را می‌خوانیم:
امام علی (ع) با مردم حال و احوال می‌كرد و به سوی دكان پیرمرد می‌آمد. پیرمرد دست به سینه گذاشت و با احترام سلام كرد. امام جوابش را داد. پشت سر امام، قنبر با یك قدم فاصله ایستاد. امام به لباسها نگاه كرد. پیرمرد گفت:«سرافرازمان كردید یا علی. چه لباسی می‌خواهید؟»
امام پیراهن فیروزه‌ای را نشان داد و گفت:«قیمت این پیراهن چند است؟»
ـ پنج درهم.
پیرمرد پیراهن را به امام داد و گفت:«خیلی زیباست. برازندهء شماست.»
امام به پیراهن سفید و ساده‌ای كه گوشهء دكان بود اشاره كرد و گفت: «آن پیراهن چند است؟»
ـ دو درهم.
پیرمرد پیراهن سفید را هم آورد و به امام داد. امام به قنبر اشاره كرد كه جلو بیاید. پیراهن فیروزه‌ای را به قنبر داد و گفت:«از این خوشت می‌آید؟»
قنبر گفت:«مولای من، شما بر منبر می‌روید و با مردم سخن می‌گویید. بهتر است لباستان مناسب و زیبا باشد. این پیراهن سفید برای من بهتر است.»
امام لبخند زد و گفت: «تو جوانی و جوانان زیبایی را دوست دارند. من از خدا حیا می‌كنم كه لباسم بهتر از تو باشد.»
پیرمرد دید كه چشمان قنبر نمناك شده است؛ اما خود حیرت‌زده‌تر از قنبر بود. امام پول هر دو لباس را پرداخت. پیرمرد تشكر كرد. نگاهش به امام و قنبر بود كه صدای عطار او را به خود آورد:«چه شده. در فكری؟»
پیرمرد سر به سوی عطار چرخاند و گفت:«در حیرتم.»
ـ حیرت از چه؟
ـ امیرالمؤمنین از من دو پیراهن خرید. پیراهن زیبا و گران‌تر را به غلامش داد و پیراهن سفید و ارزان را برای خود برداشت. می‌دانی، اربابان و غلامان زیادی از من خرید می‌كنند، اما تاكنون ندیده بودم كه ارباب، لباس بهتر را برای غلامش بخرد…

بابک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>