در این مقاله به سومین سیاره ی منظومه ی شمسی، زمین، می رسیم و به ویژگی های آن از لحاظ نجومی نگاهی می اندازیم.
عمر زمین 4.6 میلیارد سال تخمین زده شده است. از لحاظ بزرگی پنجمین سیاره ی منظومه ی شمسی است. فاصله ی آن تا خورشید حدود 149 میلیون و 645 هزار كیلومتر است و با سرعت تقریبی 30 كیلومتر بر ثانیه در مدت زمان 23 ساعت و 56 دقیقه و 4 ثانیه به دور خود می گردد، که همان یک شبانه روز خودمان است. مدار گردش آن به دور خورشید بیضی است و خورشید در یكی از كانون های آن قرار دارد.
یوهان كپلر، اخترشناس آلمانی، محاسبه كرد كه قطر بزرگ این بیضی 299.2 میلیون كیلومتر و طول قطر كوچك آن 299.14 میلیون كیلومتر است. همان طور که می بینیم مدار زمین زیاد هم بیضی نیست و خیلی شبیه دایره است. بنابراین، تفاوت فاصله ی زمین از خورشید، در تابستان و زمستان فاصله ی ناقابلی حدود پنج میلیون كیلومتر است. قطر افقی زمین (از مركز تا استوا) حدود 12755كیلومتر و قطر عمودی آن (از قطب شمال تا قطب جنوب) حدود 12712 كیلومتر و شعاع متوسط آن 6370 كیلومتر است. بنابراین، قطر عمودی و افقی زمین حدود 43 كیلومتر اختلاف دارد. این نشان می دهد زمین تا حدی شبیه تخم مرغ است. سطح ناهموار آن 509.5 میلیون كیلومتر مربع است كه 29% آن خشكی است. جو زمین شامل مخلوطی از گازهای نیتروژن و اكسیژن و مقداری از گازهای دیگر است. تنها قمر آن، ماه به طور متوسط 384400 كیلومتر از زمین فاصله دارد. زمین به هفت قاره ی آفریقا ، قطب جنوب، آسیا، اروپا، اقیانوسیه و آمریكا تقسیم می شود. این قاره ها توسط سه اقیانوس آرام، اطلس و هند از یک دیگر جدا می شوند.
داخل زمین به دو بخش هسته و پوسته صخره ای تقسیم می شود. هسته از فلز گداخته شده و مذاب درست شده است و پوسته ی آن به دو بخش تقسیم می شود. مواد مایعِ متحرك در هسته ی خارجی یك میدان مغناطیسی در اطراف زمین ایجاد می كند.
جو زمین تنها جوی است که امکان زندگی و حیات را درون آن مهیا کرده است. این جو از چهار لایه ی اصلی ساخته شده است که به ترتیب تروپوسفر، استراتوسفر، مزوسفر و ترموسفر نام دارند. هم چنین لایه ی ازون موجود در اطراف این سیاره مانند کمربندی موجودات زنده ی آن را از خطر انواع تابش ها و پرتوهای کیهانی در امان نگه می دارد. چون زمین جایی است که ما در آن زندگی می کنیم، از آن بیش ترین شناخت را داریم و با انواع وسایل پیشرفته، مانند ماهواره ها، تمام سطح آن را شناسایی کرده ایم. خطرهای زیست محیطی زیادی آن را تهدید می کند که خود انسان ها مسبب آن بوده اند و بیم آن می رود که به زودی محیط آن برای زندگی نامناسب شود. باید یادمان باشد که زمین تنها مکان برای حیات و زندگی ما و فرزندانمان است و با نابودی تدریجی این سیاره زیبای بی نظیر هیچ جایی را بهتر از آن پیدا نخواهیم کرد.

سیامک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>