dscn5183
بنا به دستور مدیرعامل محترم كانون، قرار است تئاتر كاغذی به تدریج در مراكز كانون رونق گیرد.
سهراب خواجه نژاد ،كارشناس مسئول هنری استان خراسان رضوی ومدرس تئاتر كاغذی كانون در این باره گفت: “شیوه نامه ی اجرای تئاتر كاغذی دركتاب خانه های كانون به زودی تدوین می شود و در اختیار مربیان قرار می گیرد تا به اعضای علاقه مند مراكز فرهنگی وهنری این روش اجرای تئاتر را آموزش دهند.”
اگر به هنر تئاتر علاقه مند هستید و می خواهید با ابزار دم دستی و ساده ای همچون كاغذ، مقوا و روزنامه باطله ،آثار نمایشی زیبا خلق كنید و یا می خواهید بازیگران نمایشتان را خود تان نقاشی كنید و بعد در مورد قصه ی آن صحبت كنید، پس سری به مراكز كانون بزنید و درباره ی آموزش تئاتر كاغذی كه در آینده در مراكز اجرا خواهد شد، سؤال كنید.
تئاتر كاغذی چیست؟
تئاتر كاغذی، یكی ازشیوه های اجرای نمایش عروسكی در برخی كشورهای جهان است که ارتباط مستقیم با کار نقاشی دارد. به طوری که می توان داستان انتخابی را ابتدا نقاشی کرد و بعد به صورت متحرک بر روی صحنه ای کوچک ، هم اندازه ای یک تلویزیون یا حتی کوچک تر حرکت داد.

khajenejad-theater-2
تئاتر کاغذی که به “تئاتراسباب بازی” و”تئاتر مدل” نیز معروف است به صورت یك مجموعه تهیه می شود و معمولا روی كاغذ سیاه و سفید، یا رنگی، شامل قاب صحنه، مناظر، اشیاء و شخصیت ها طراحی می شود.

تقریبا دویست سال پیش در اروپا، سرگرمی اصلی کودکان و افراد دیگری از خانواده که بیش تر اوقات خود را در خانه میگذراندند ، تئاتر پر می کرده و در واقع کاری را که امروز تلویزیون انجام می دهد ،انجام می داده است.
اعضای كانون پرورش فكری كودكان ونوجوانان بجنورد، سال گذشته اولین جشنواره ی تئاتر كاغذی رادر شهرشان به همت مربی فرهنگی این استان” یلدا شعبانی” برگزار كردند.
khajenejad-theater-4
دراولین جشنواره ی تئاتر كاغذی بجنورد هفت گروه نمایشی پس از دو ماه تمرین روزانه به رقابت پرداختند كه نمایش” یكی بود” به عنوان كار برگزیده انتخاب شد.
جالب است بدانید كه جشنواره ی تئاتر کاغذی در فرانسه، به منظور احیای این نوع سنتی تئاتر عروسکی، یکی از معتبرترین جشنواره‌های تئاتر کاغذی در دنیا ست.این جشنواره هر دو سال یک بار برگزار می‌شود و گروه هایی ازایران هم در این جشنواره شركت می كنند.

فریبا زرقلمی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>