negaraneparvaneha-baharemehrabaneyasreb
نویسنده: محمود پور وهاب
تصویرگر: سید محمد مهدی طباطبایی

هجرت پیامبر اسلام(ص) از مكه به شهر یثرب كه به مدینه‌النبی تغییر نام داد موضوع كتاب بهار مهربان یثرب است. این كتاب كه از مجموعه كتابهای «نگران‌پروانه‌هاست» به بازگویی‌ روایت هجرت پیامبر اسلام(ص) از زبان افراد مختلف همچون بلال حبشی، ارقم‌ بن ارقم‏، عبدالله ‌بن اریقط و معاذ بن جموح می‌پردازد. در طول هر روایت هم به طور گذرا با برخی وقایع و اشخاص مرتبط با موضوع هجرت آشنا می‌شویم.
بخشی از روایت «معاذ بن جموح» را با هم می‌خوانیم:

به روایت معاذبن جموح
چند روز است كه همراه پدرم به شوق دیدن رسول خدا به محله قبا می‌آیم. با مردم بر پشت‌با‌مها و در سایه نخلها چشم به كوه و بیابان می‌دوزیم، به امید آن كه او از راه برسد. آخرین كاروان از مهاجران دو روز پیش رسید. میانشان حمزه عموی پیامبر، بلال حبشی و زیدبن‌حارثه بودند.
پدرم، عمرو می‌گوید: امروز و فرداست كه او نیز بیاید.
نمی‌دانم واقعا این روزها می‌آید یا نه؟ بعضی از مهاجران و مسلمانان یثرب نگران او هستند. می‌ترسند مشركان قریش بلایی سرش آورده‌ باشند. گاه بی‌صبرانه ساعتها در بیابان به انتظارش می‌مانند، اما از او خبری نمی‌شود. امروز نیز به شوق دیدارش همین كه آفتاب در گوشه آسمان خندید از یثرب به اینجا آمدیم. پدرم گاه بر فراز نخل می‌رود و تا دورها را تماشا می‌كند، اما هربار ناامیدانه پایین می‌خزد. پدرم می‌گوید: دوبار او را دیده‌ام، مردی است میانه بالا با موهای بلند و شبق‌گون، چهره مهتابگونش گاه به سرخی می‌زند. صدایی گرم و گیرا دارد، طوری كه آدم در اندك زمانی شیفته‌اش می‌شود. آن سوتر، كودكان بر پشت‌بامی شلوغ كرده‌اند. نوجوانی از فراز نخلی صدا می‌زند: هنوز خبری نیست!
هوا گرم و گرم‌تر می‌شود. پیرمردی به ما نزدیك می‌شود و می‌گوید: ای عمروبن جموح آب داری؟
پدرم مشك آب را به سوی او می‌گیرد. چند كودك میان نخلها به دنبال هم می‌دوند. خوابم می‌آید و همین‌طور كه به پای نخل تكیه داده‌ام، چشمهایم را می‌بندم، اما دلم هشیار است. تا چشم كار می‌كند، دلنگ و دلنگ زنگ شتری بیدارم می‌كند.
شترسوار درست از چند قدمی‌ام رد می‌شود. دوباره چشم می‌بندم و…
ـ بلند شو ای معاذ! بلند شو!
سراسیمه بیدار می‌شوم. صدای طبل و شادی از هرسو بلند است.
ـ ای معاذ رسول خدا آمد!
ـ آمد؟!
ـ آری نگاه كن!

بابک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>