بقعه، مکان زیارتی است که در آن، شخص نامداری دفن شده است. اين مجموعه، شامل مسجد و آرامگاهي است كه در قرن هشتم ساخته شده و بر اثر گذشت زمان، آسيب‌هاي بسياري به آن وارد شده است. این بقعه، آرامگاه عارف نامی، شیخ ابوالحسن خرقانی است که در روستای قلعه نو خرقان ودر نزدیکی آرامگاه سلطان العارفین بایزید بسطامی ، شیخ حسن جوری و ابن یمین فرومدی واقع شده است. (۲۴ کیلومتری شمال شاهرود در استان سمنان)
نام بایزید بسطامى و ابوالحسن خرقانى را همه شنیده اند. نام اين دو عارف بزرگ براي تمام شرق‌شناسان و ايران‌شناسان جهان آشناست.
بنای آرامگاه از آجر است و در سال ۱۳۵۲ توسط انجمن آثار ملی، بنا شده است .و در کنار این آرامگاه مسجدی از دوره ی ایلخانی بوده که در حال حاضر تنها محراب آن باقی مانده است. گنبد بنا ساده و آجري است.
ويژگي منحصر به فرد معماري اين بنا را مي‌توان، محراب آن دانست كه از گچ ساخته شده است و تنها اثر قديمي بنا با قدمت حدود هفت قرن محسوب مي‌شود. اين محراب، به وسيله ی نقوش اسليمي بسيار زيبا و آيات قرآني تزئين شده و در حال حاضر به وسيله ی جداره شيشه‌اي محافظت مي‌شود.
شیخ ابوالحسن علی بن جعفر بن سلمان خرقانی « یا علی بن احمد »، عارف بزرگ قرن چهارم و پنجم هجری از چهره های بسیار درخشان عرفان ایرانی است. انسانی بوده با اندیشه ای جهانی. گفته می شود، بر سر در خانقاه او، جمله ای از جمله های خودش نقش بسته که به زیباترین شکل ممکن، اندیشه ی انسانی و جهانی او را به ما یادآور می شود.
«هر كس كه در اين سرا درآيد، نانش دهيد و از ايمانش مپرسيد؛ چه آن كس كه به درگاه باري تعالي به جان ارزد، البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد». معنی کلمه خوان نیز همان سفره است.
خانقاه به محل زندگی، آموزش، گردهمایی و فعالیت درویشان و صوفیان گفته می‌شود. واژه ی خانقاه، عربی شده ی خانگاه فارسی است که از دو کلمه ی خانه و گاه تشکیل شده‌است.
او در سال ۳۵۱ یا ۳۵۲ هجری، در روستای خرقان شاهرود متولد شده و در روز سه شنبه دهم محرم (عاشورا) سال ۴۲۵ هجری، در هفتاد و سه سالگی در همان روستای خرقان، با این جهان بدرود گفته است.
گفته شده که حتی سلطان محمود غزنوی، پادشاه سلسله ی غزنوی، به دیدار شیخ ابوالحسن خرقانی رفته و از او کسب فیض کرده و نصیحت خواسته است. خواجه عبدالله انصاری که از عارفان قرن پنجم هجری است، از شاگردان اوست که سال ها در خرقان زیسته و از حضور پر برکت شیخ ابوالحسن خرقانی، بهره ها برده است.
بر سنگ مزار او این شعر نوشته شده است :

اين مرقد شريف كه در اين مكان بود
آرامگاه قطب زمين و زمان بود

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>