نویسنده: سعید روح‌افزا

كتاب حاضر از مجموعه سه جلدی «كتاب اندیشه» است كه سعی دارد به بررسی موضوع پیامبری و پیامبران بپردازد. این كتاب در چهار فصل فراهم آمده است.
نویسنده با بهره گرفتن از تعالیم دینی و آیات قرآن كریم و قصه‌های پیامبران به بیان مطلب با زبانی ساده و نگاهی تازه پرداخته است. برای مثال بخشهایی از فصل اول را كه از حضرت موسی(ع) صحبت می‌كند و با شرح وقایع زندگی ایشان به حضور معجزه اشاره می‌كند می‌آوریم:
«… تبدیل شدن عصا به مار، یكی از معجزه‌های موسی بود.»
معجزه یعنی چیزی كه همه در برابرش به «عجز» و «ناتوانی» می‌افتند.
این كه عجز خود را به زبان بیاورند یا به آن اعتراف كنند، مهم نیست. مهم آن است كه نتوانند با آن مقابله كنند و چیزی مانند آن عرضه كنند.
معجزه نشان‌دهنده یك نیروی برتر است. نیرویی كه از دانش و توان و تجربه و مهارت انسان بالاتر و برتر است.
معجزه هم ادعای پیامبری را اثبات می‌كند و هم وجود خداوند را.
معجزه با سحر و جادو و شعبده تفاوت دارد…
همه پیامبران دارای معجزه نیستند. خداوند تنها به برخی از آنها برای انجام این قبیل كارها توانایی می‌دهد.
یك پیامبر ممكن است چند معجزه داشته باشد.
پیامبران معجزه‌های خود را به مردم عرضه می‌كنند.
كسانی كه در اطراف پیامبری به سر می‌برند. معجزه او را می‌بینند، در برابر آن به عجز می‌افتند و ایمان می‌آورند. اما به محض آنكه پیامبر از دنیا رفت معجزه‌اش نیز به یك خاطره تبدیل می‌شود. مردم تنها می‌توانند درباره آنها حرف بزنند و آنچه را دیده‌اند، برای فرزندان و آیندگان خود نقل كنند.
«قرآن» از این جهت یك استثنا به شمار می‌آید، این كتاب یكی از معجزه‌های بزرگ پیامبر ما حضرت محمد ـ صلی‌الله علیه وآله ـ است.
این معجزه مانند معجزه‌های دیگر نبود كه با رحلت پیامبر به یك خاطره تبدیل شود، بلكه دست نخورده باقی ماند تا هر شخصی در هر زمانی، بتواند به آن مراجعه كند و در برابر آن به «ناتوانی» خود پی ببرد… البته «قرآن» فقط معجزه نیست. این كتاب وسیله‌ای برای پاسخگویی به نیازهای بشر است؛ نوری است كه به كمك آن حق و باطل از یكدیگر جدا می‌شوند؛ درمان بخش دردها و مایه رحمت است. از قرآن چشمه‌های علم می‌جوشد و تشنگان هدایت را سیراب می‌كند.
پس فایده قرآن تنها این نیست كه مخالفان در برابرش زانو بزنند. این كتاب برای دوستان نیز ارمغانی گرانبها و پایان‌ناپذیر دارد.

بابک نیک طلب

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>