تصویرگر: سمانه قاسمی


بیش تر ما تصور می‌كنیم آلزایمر یك بیماری ژنتیكی غیرقابل درمان یا پیش‌گیری است. این تصور كاملاً اشتباه است، زیرا دكتر گَری اِسماك و گروه تحقیقاتی‌اش در دانشگاه یو سی ال اِی امریكا در مورد این بیماری تحقیقات زیادی انجام داده‌‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند كه در ابتلا به آلزایمر عوامل بسیار زیادی دخیل هستند. این عوامل؛ مثل خوابیدن، نوع تغذیه، چربی خون بالا یا فشار خون، و كلاً هر نوع فعالیت فیزیكی و فكری می‌تواند روی این بیماری تأثیر بگذارد. اما خبر خوشحال كننده این كه همین تحقیقات نشان می‌دهد با انجام كارهای ساده‌ای می‌توانیم احتمال ابتلا به آلزایمر را كاهش دهیم.
یكی از موادی كه می‌تواند به تقویت مغز و حافظه كمك زیادی بكند، قهوه است. تحقیقات نشان می‌دهد كه نوشیدن قهوه در میان سالی ممكن است تا 65 درصد از مبتلا شدن به آلزایمر در كهن سالی جلوگیری كند. بارها از مضرات قهوه شنیده‌ایم، اما دیگر می‌دانیم كه این نوشیدنی فواید زیادی هم دارد. پس از این به بعد با خیال راحت قهوه‌ی خود را بنوشید، مگر آن كه به دستور پزشك مجبور باشید آن را كنار بگذارید.
دومین عامل، سلامتی دندان و لثه است. دكتر گری اسماك و گروهش به این نتیجه رسیده‌اند كه بیماری‌های دندان و لثه در ابتلا به بسیاری از بیماری‌‌های جسمی و روانی مؤثر است. افرادی كه تا سن 35 سالگی به بیماری‌های دندان و لثه مبتلا می شوند؛ امكان ابتلای آنان به آلزایمر بسیار بیش تر است.
تا چند سال پیش تصور می‌شد كه از یك دوره ی سنی به بعد (این سن در افراد مختلف متفاوت است) مغز، دیگر سلول جدید تولید نمی‌كند، اما امروزه ثابت شده كه چنین نیست و هر روز هزاران و شاید میلیون ها سلول جدید در مغز تولید می‌شود. البته تولید شدن این سلول‌ها كاملاً به شیوه‌ی زندگی‌ ما بستگی دارد. اول از همه این كه فعالیت‌های فیزیكی و جسمی خود را افزایش بدهیم؛ مثلا روزانه دست کم نیم ساعت پیاده‌روی كنیم؛ البته پیاده‌روی سریع. غذاهای مناسب بخوریم؛ غذاهایی كه ویتامین‌های D وE دارند؛ مثل ماهی و تخم‌مرغ. همین طور كارهایی انجام دهیم كه فعالیت‌‌های فكری را افزایش می‌دهد؛ مانند حل كردن جدول یا جستجو در اینترنت. به عقیده‌‌ی دانشمندان، جستجو در اینترنت، حتی بیش تر از مطالعه ذهن را به فعالیت وامی‌دارد.
یكی از ورزش‌هایی كه در جلوگیری از آلزایمر نقش زیادی دارد، یوگاست. محققان به این نتیجه رسیده‌اند كه ده دقیقه یوگا در روز، نه فقط از ابتلای فرد به آلزایمر جلوگیری می کند، بلكه می‌تواند در معالجه‌ی آن نیز بسیار مؤثر است.
و سرانجام این كه سعی كنیم بیمار نشویم. بیماری‌های ساده‌ای مانند سرماخوردگی، سینه‌پهلو و آنفلوانزا ممكن است احتمال ابتلا به آلزایمر را تا شصت درصد افزایش دهند. شاید بپرسید كه این بیماری‌های عفونی چه ارتباطی با آلزایمر كه یك بیماری ذهنی ـ روانی است، دارند؟ جواب بسیار ساده است. هر بار كه بدن دچار عفونت می‌شود، تعداد زیادی از سلول‌های مغز می‌میرند و در نتیجه راه برای ابتلا به آلزایمر هموار می‌شود.

علی خاكبازان

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>