b285
شل سیلور استاین، نویسنده، شاعر، نوازنده، کارتون پرداز و تصویرگری امریکایی بود. گرچه او شاعر کودکان و نوجوانان بود، اما معتقد بود نوشته هایش برای همه است.
او در این اثر مثل دیگر آثارش با واژه ها و چند خط ساده، اشعار و تصاویری زیبا می سازد که در درجه اول تو را می خنداند؛ اما اگر در فضاهایی که او ساخته دقت کنی ، دریچه شعرش را به روی تو باز می کند و مناظر نا شناخته ای را نشانت می دهد. مثل هر طنز موفقی.
همراه شدن کلام او با اندیشه و عاطفه ای قوی، تو را به این نتیجه می رساند که طنز فقط خنده نیست، بلکه یک دعوت است؛ دعوت به تفکر .
استاین با خواننده ی اشعار خود گفت وگو می کند و نتیجه گیری از موضوع را به او می سپارد و خود کنار می رود. چون او با خواننده ی خود، هم صدا و همراه است.
ارتباط کلامی و اندیشه ی او به تمام سلول های وجودت لذت می بخشد. تو از صمیمیت این شاعر که دنیای عجیب و غریب و شگفت آور خود را بی غل و غش و با طنزی خاص به تو می بخشد، شگفت زده می شوی و با خواندن یک اثرش نه تنها سیراب نمی شوی، بلکه تشنه تر دنبال آثار دیگرش هم می روی.
او حتی فکر تو را می خواند و می داند تو چه می خواهی. چون خوب به پدیده ها و نکات اجتماعی و اخلاقی اطرافش می نگرد و با واژه هایی ساده، بدون آن که قصد نصیحت یا آموزش داشته باشد، آن ها را با تو، با من و با همه در میان می گذارد.
شعرش پر از نشانه هایی چون رنگ و مفاهیم عمیقی، چون دوستی است.
این شعر او را بخوان :

تیر
دیروز تیری در آسمان رها کردم
تیرم بر سینه ابری نشست که آرام می گذشت
ابر از آسمان افتاد و روی ساحل جان داد
دیگر از آسمان، تیری رها نخواهم کرد!

شهره کائدی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>