وقتی در یک روز تعطیل همه ی خانواده دور هم هستند و وقت بیش تری را با هم سپری می کنند، خیلی چیزها لذت بخش تر و ویژه تر می شود. مثل تماشای تلویزیون، انجام دسته جمعی کارهای خانه، خرید رفتن و به خصوص غذا خوردن.
صبحانه یک روز تعطیل هم می شود مثل خودش ویژه باشد. به نظر شما این طور نیست؟

مواد لازم کره ی سبزیجات برای چهار نفر:

کره 100 گرم
پیازچه 3 عدد
ریحان 4 شاخه
پونه 3 شاخه

طرز تهیه:
کره را بیرون از یخچال بگذارید تا نرم شود. سبزی ها را بسیار ریز خرد کنید. کره را با سبزی ها در ظرفی بریزید و مخلوط کنید. کره نباید ذوب شود و همین که درجه حرارت آن به دمای محیط برسد، کافی است. یک قالب یخ شبکه ای از مادر بگیرید و به او قول بدهید بعد از پایان کار آن را با آب گرم، تمیز می شویید. چهار خانه از قالب یخ را با مخلوط کره و سبزیجات پر کنید و رویش را با قاشق صاف کنید و توی فریزر بگذارید. بعد از یک ساعت قالب را از فریزر بیرون بیاورید. پس از یک دقیقه می توانید کره ها را از قالب جدا کنید.
کره ی سبزیجات را می توانید روی نان تست بمالید و نان ها را در فر، توستر و حتی در یک تابه ی در بسته کمی برشته کنید.

نکته:
هنگام خردکردن سبزی ها مراقب دست هایتان باشید.

خوب است بدانیم:
- ریحان آرامش دهنده ی اعصاب است و برای درمان سردردهای عصبی بسیار مؤثر است.
- ریحان گیاهی نشاط آور است.
- دم کرده ی پنجاه گرم ریحان که با عسل شیرین شده باشد، برای برطرف کردن گلودرد و آنژین مؤثر است. جوشانده ی سرد آن نیز تب بر است.
- ریحان ضد دل پیچه است ، پس چه خوب است افرادی که دستگاه گوارش حساس دارند و سریع نفخ می کنند با غذا ریحان مصرف کنند. جوشانده ی ریحان، گرفتگی دستگاه گوارش را رفع می کند و ضد تهوّع است.
- اسانس ریحان که بازیلیک نام دارد ، بسیار معطر و ضدعفونی کننده ی دستگاه گوارش است و بوی سیر و پیاز را از دهان می برد. شاید به همین دلیل با نان و کباب، ریحان تازه مصرف می کنند.
- بوی ریحان، پشه و مگس را فراری می دهد. پس آن را در باغچه ی منزل خود بکارید تا به این ترتیب با حشرات مزاحم مبارزه کنید.

نسترن خالقی

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>